Jak budować historię kredytową ?

Kiedy korzystać z doradztwa finansowego?

Nawet jeśli nie planujesz obecnie żadnych większych wydatków, to nie można wykluczyć, że w przyszłości potrzebny będzie Ci kredyt. Nawet jeśli nie planujesz obecnie żadnych większych wydatków, to nie można wykluczyć, że w przyszłości potrzebny będzie Ci kredyt. Jednak żeby go otrzymać i wynegocjować korzystne warunki spłaty nie wystarczą odpowiednio wysokie zarobki. Bank sprawdza również historię kredytową, więc warto już dzisiaj zadbać o to, aby była pozytywna. Wszystkie informacje na ten temat gromadzone są przez Biuro Informacji Kredytowej. Jeśli bank, po sprawdzeniu w nim jak radziłeś sobie ze spłatą dotychczasowych zobowiązań, wyciągnie raczej negatywne wnioski może zaproponować mniejszy kredyt. Poza tym w takiej sytuacji zazwyczaj trzeba spłacić dług w krótszym czasie. Bank może wymagać wyższej marży i oprocentowania niż w przypadku bardziej wiarygodnych, w jego mniemaniu, klientów. Okazuje się, że również w przypadku, gdy nie posiadasz żadnej historii kredytowej i nie można Cię znaleźć w rejestrze BIK, bank będzie „nieufny”.
 

Wzmacnianie wiarygodności kredytowej

Co w takim razie zrobić, żeby wzmocnić swoją wiarygodność kredytową? Jeden z najprostszych sposobów to rozsądne korzystanie z karty kredytowej. Naprawdę warto nią płacić i to najlepiej regularnie. Jeśli będziesz trzymać się zasad określonych w regulaminie oraz spłacać kartę w wyznaczonych terminach, to unikniesz odsetek i będziesz budować pozytywną historię kredytową, gdyż będzie to potraktowane jako rzetelne regulowanie zobowiązania. Jednak z pewnością nie warto zbyt często wykorzystywać całego przyznanego limitu, bo może to być powiązane z brakiem środków finansowych właściciela karty.

 

Kupowanie na raty a historia kredytowa

Kolejny sposób, który w przyszłości uwiarygodni Twoją sytuację jako kredytobiorcy, to kupowanie na raty. Potrzebujesz pralkę, telewizor czy komputer? Skorzystaj z możliwości spłacania ich przez kilka miesięcy. Ponieważ sprzedawcą zależy na każdym kliencie, zwykle proponują naprawdę niskie raty. Oczywiście trzeba spłacać je regularnie. Podobnie jest w przypadku niedużych pożyczek gotówkowych, które mogą okazać się przydatne, kiedy chcesz coś kupić albo wyjechać na urlop. Wystarczy, że potem będziesz terminowo regulował zobowiązania względem pożyczkodawcy i nie musisz się martwić o swoją historię w BIK. Natomiast zanim zaciągniesz jakąkolwiek pożyczkę upewnij się, że będziesz w stanie ją spłacić. Ważne jest również to, aby była niskooprocentowana. Ostatecznie prawda jest taka, że najłatwiej jest pożyczać osobom, które właściwie nie muszą tego robić. Jednak skoro stać je na budowanie pozytywnej historii kredytowej, to warto z tego skorzystać, bo kiedy jednak zabraknie im na coś pieniędzy otrzymają kredyt na dobrych warunkach.

Zapraszamy do kontaktu, działamy na terenie całej Polski - : +48 533 88 78 78