Mieszkanie dla Młodych w Krakowie

Mieszkanie dla Młodych 2017 w Krakowie
Co prawda wciąż mamy rok 2016, a jednak niektórzy wybiegają już myślami, a zwłaszcza planami w przyszłość i zastanawiają się czy będzie szansa na otrzymanie wsparcia w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Co prawda wciąż mamy rok 2016, a jednak niektórzy wybiegają już myślami, a zwłaszcza planami w przyszłość i zastanawiają się czy będzie szansa na otrzymanie wsparcia w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Czy są jakieś podstawy, żeby sądzić, iż nie będzie można liczyć na taką pomoc? Teoretycznie tak – chodzi o to, że pieniądze przeznaczone na dofinansowanie planów mieszkaniowych w 2016 skończyły się już w marcu.
 

Czy i kiedy składać wnioski o dofinansowanie Mieszkanie dla Młodych w Krakowie?

Rzeczywiście przez chwilę pojawił się niepokój, że cały program już się kończy, ale cała sprawa została szybko sprostowana. Co prawda budżet na 2016 rok się wyczerpał, ale na kolejne lata nie i już teraz można składać wnioski o wsparcie na rok 2017. Co ciekawe jest nawet szansa na otrzymanie pomocy dotyczącej zakupu nieruchomości jeszcze w tym roku. Trzeba tylko uzyskać zgodę sprzedającego na to, że otrzyma część zapłaty w przyszłym. Pierwszą ratę można zapłacić z kredytu mieszkaniowego, który trzeba zaciągnąć składając wniosek o dofinansowanie w ramach MdM. W wielu przypadkach okazuje się, że deweloper bez problemu zgadza się na takie rozwiązanie. Jednak nieco trudniej jest, jeśli kupuje się mieszkanie pochodzące z rynku wtórnego.

 

Osoby planujące zakup nieruchomości, które będą oddane do użytku w 2017 roku, mają bardzo duże szanse na pomoc finansową. Podobnie jest w przypadku planów dotyczących mieszkań i domów, które będą oddane do użytku w 2018 r.

 

Nie warto czekać ze składaniem wniosków

Oczywiście teoretycznie wniosek o wsparcie dotyczące zakupu nieruchomości w 2017 r. można złożyć dopiero w styczniu lub później, jednak z kilku powodów nie warto czekać. Po pierwsze nie wiadomo jak szybko rozejdą się środki przeznaczone na kolejny rok. Do końca 2016 roku można rozlokować ich połowę. Nie wykluczone, że pozostałe 50% rozejdzie się tak szybko, jak w tym roku.

Kolejna sprawa związana jest z wymaganą przez bank wysokością wkładu własnego, dotyczącego kupowanej nieruchomości. Jeśli złoży się wniosek o wsparcie MdM jeszcze w 2016 roku, to będzie ona wynosiła maksymalnie 15%. W następnym roku ma wzrosnąć do 20%.

Warto pamiętać również o tym, że jeśli nie wychowuje się trójki dzieci, to można starać się o pomoc na zakup mieszkania tylko do 35 roku życia. Jeśli ktoś kończy tyle lat w tym roku, jest to jego ostatnia szansa na skorzystanie z dofinansowania w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Dotyczy to tak samo mieszkańców Krakowa, jak również każdej innej miejscowości w Polsce.

Zapraszamy do kontaktu, działamy na terenie całej Polski - : +48 533 88 78 78