Kredyt refinansowy Kraków
Zdolność kredytowa — czym jest i jak ją możemy samodzielnie zwiększyć?
11 lipca 2019
Kredyt inwestycyjny w Krakowie
mBank zamyka konta – dlaczego? Sprawdź co zrobić!
16 września 2019
Pokaż wszystkie

BLIK – jeśli nie wiesz czym jest – dowiedz się, jak płacić za pomocą 6 cyfrowego kodu!

BLIK i 6-cyfrowy kod jest już obecny we wszystkich największych systemach płatności internetowych. Możemy dzięki niemu wypłacać gotówkę z bankomatu z naszego konta i płacić nim np. za pizze w restauracji. Ten system płatności stał się trzecim – zaraz po kartach płatniczych i przelewach najpopularniejszym systemem opłacania rachunków zarówno tych internetowych, jak i w świecie realnym. Wiele osób nie wie jednak jeszcze, czym on tak właściwie jest, jak działa lub waha się aby go przetestować. Poniżej sprawdzamy dla Was — czym jest BLIK i jak się z niego korzysta!

BLIK

BLIK to system płatności w telefonie, który umożliwia wypłacanie pieniędzy z naszego konta bankowego, dokonywanie płatności rachunków, wystawianie czeków czy regulowanie rachunków w stacjonarnych punktach. Jest on umiejscowiony w aplikacji mobilnej danego banku na telefonie użytkownika. Można go aktywować jednym kliknięciem i rozpocząć jego używanie. Przy pomocy BLIK-a wydajemy pieniądze znajdujące się na naszym koncie bankowym. Dzieje się to przy pomocy 6-cyfrowego kodu, który przepisujemy np. w bankomacie czy na stronie internetowej płatności. Korzystanie z BLIK-a jest darmowe i bardzo proste. To właśnie prostota i szybkość płatności sprawia, że cieszy się on tak dużą popularnością. Obecnie wszystkie największe banki mają już w swojej ofercie BLIK-a lub go wprowadzają. Aby z niego korzystać, należy pobrać na telefon np. z Androidem czy iOS aplikację mobilną banku, a następnie włączyć BLIK. BLIK jest też dostępny w postaci aplikacji bankowej na inne systemy np. Windows mobile czy BlackBerry.

BLIK — dowiedz się, jak płacić za pomocą 6 cyfrowego kodu!

Jak korzystać z BLIK-a w praktyce?

Korzystanie z BLIK-a – jest praktyczne, szybkie i bezpieczne. Po zainstalowaniu aplikacji bankowej oraz aktywowaniu BLIK-a, możemy rozpocząć płacenie BLIK-iem. W tym celu wystarczy wejść do aplikacji oraz wybrać opcję BLIK. Następnie wystarczy wygenerować 6-cyfrowy kod, który pojawi się na naszym ekranie. Jest on ważny 120 sekund ze względów bezpieczeństwa. Po tym czasie należy wygenerować kolejny. Wypłaty gotówki z bankomatu odbywają się poprzez wpisanie sumy oraz kodu BLIK w bankomacie, a następnie gotówka jest wypłacana z naszego konta bankowego. Płacenie za rachunek w terminalu czy w internecie na stronie płatności polega na przepisaniu kodu i potwierdzeniu nim wygenerowanego rachunku np. płatności za abonament. W tym czasie pieniądze są pobierane z naszego konta i trafiają do akceptanta. Transakcje musimy potwierdzić również kodem pin w aplikacji, co daje dwustopniową weryfikację i bardzo duży poziom bezpieczeństwa.

Chcesz więcej informacji? Skontaktuj się z: doradca kredytowy Kraków

W ten sposób możemy dokonywać płatności przy pomocy jedynie telefonu, bez konieczności zabierania ze sobą karty płatniczej. To właśnie 6-cyfrowy generowany kod potwierdza naszą transakcję i pobiera oraz przekazuje środki z naszego konta. Będzie działał on wszędzie tam, gdzie jest zasięg internetu i możemy zalogować się do swojej aplikacji bankowej.

CZEK BLIK

BLIK daje również możliwość wystawienia CZEK-ów BLIK, które działają tak jak tradycyjne czeki. Jeśli nie chcemy dokonywać płatności w danej chwili lub chcemy przekazać komuś czek, możemy zrobić to, tworząc właśnie wirtualny czek-blik w aplikacji. W takiej sytuacji również przechodzimy do aplikacji bankowej oraz generujemy 9- cyfrowy kod czek. Następnie generujemy również 4 – cyfrowe hasło do czeku i przekazujemy go wraz z czekiem danej osobie np. znajomemu lub bliskiemu. Kwota czeku BLIK jest blokowana na naszym koncie a osoba, która posiada kod i hasło może np. wypłacić takim czekiem pieniądze z bankomatu lub zapłacić rachunek np. w internecie. CZEK BLIK jest ważny do 72 godzin, ale możemy również ustawić krótszy czas.

Zalety BLIK-a

System płatności BLIK posiada bardzo wiele zalet. Jako pierwszą możemy wskazać poręczność oraz szybkość płacenia. Płacąc BLIK-iem, nie musimy zabierać ze sobą karty kredytowej, portfela czy pieniędzy. Płatności dokonać możemy jedynie przez telefon, który i tak zawsze mamy przy sobie. Samo płacenie odbywa się w takim samym czasie lub szybciej niż płacenie kartą płatniczą. Nie jest też to trudne zadanie i poradzi sobie z nim nawet osoba nieznająca się na nowych technologiach. Sam system płatności jest niezwykle bezpieczny i praktycznie nie daje możliwość kradzieży. BLIK-a nie można ukraść, podpatrzeć czy skopiować. Nawet jeśli przestępca zauważy nasz kod, nie zdąży go wykorzystać, gdyż w ciągu kilkunastu sekund wypłacimy pieniądze, a kod utraci ważność. Nawet w przypadku utraty czy kradzieży telefonu przestępcy nie dostaną się do naszej aplikacji bankowej, która chroni opcje BLIK-a.

Jak korzystać z BLIK-a w praktyce

Obecnie, możemy płacić nim w wielu miejscach, a lista ta — zarówno internetowa, jak i stacjonarna stale się powiększa. Płacąc BLIK-iem nie musimy logować się do bankowości elektronicznej — na komputerze, przepisywać żadnych danych lub wprowadzać numerów kont. BLIK jest jednym z najszybciej rozwijających się projektów finansowych, a nowe banki w dalszym ciągu dołączają do projektu, gdyż jest prosty, skuteczny i komfortowy dla klientów. Na plus zasługuje też możliwość wystawienia czeku, który możemy zrealizować bez dostępu do sieci, logowania się i w późniejszym czasie. BLIK jest obecny również w zdecydowanej większości bankomatów w Polsce. Dzięki temu bez większego problemu będziemy mogli skorzystać z dowolnego bankomatu, aby wypłacić pieniądze z naszego konta. W pewnych przypadkach może zostać pobrana jednak opłata — tak samo, jak w przypadku karty płatniczej i transakcji w bankomacie innej marki banków.

BLIK tylko w Polsce

BLIK jak każdy inny system płatności posiada pewne minusy. Choć sam w sobie nie jest negatywny w żadnym calu, posiada on mały minus, który należy traktować bardziej jako rozczarowanie niż zagrożenie i to nie spowodowane przez sam system. BLIK jest polskim system płatności mobilnych, co oznacza, że nie będziemy mogli używać go za granica. Posiadając aplikację bankową tylko na terenie kraju, będziemy mogli wypłacić pieniądze z bankomatów swojego banku lub przeważnie za opłatą w innych bankomatach w całej Polsce.

Zapraszamy do kontaktu, działamy na terenie całej Polski – : +48 533 88 78 78