Co może być wkładem własnym
Co może być wkładem własnym przy kredycie hipotecznym?
19 grudnia 2021
Czym jest Rekomendacja S
Czym jest Rekomendacja S i jaki ma wpływ na kredyty hipoteczne
3 stycznia 2022
Pokaż wszystkie

Czym jest kredyt studencki i kto może go otrzymać?

Czym jest kredyt studencki

Czym jest kredyt studencki i kto może go otrzymać?

Jeśli młody człowiek zamierza studiować, a nie posiada na to odpowiednich środków, może zaciągnąć tzw. kredyt studencki, który charakteryzuje się bardzo atrakcyjnymi warunkami. Po pierwsze jest obarczony wyjątkowo niskimi kosztami, po drugie, pierwsze raty zaczniemy spłacać dopiero w dwa lata po zakończeniu studiów. Czym dokładnie jest kredyt studencki? Na czym polega to zobowiązanie? Kto może otrzymać preferencyjne finansowanie?

Z najnowszych danych wynika, że w Polsce aktualnie studiuje ponad 1 150 000 osób. Przeszło czterdzieści procent z nich musi za studia płacić. Czesne zależne jest jednak od kierunku, ale także samej uczelni. Ceny zaczynają się od 1500 zł, a kończyć mogą nawet na 20 tys. za jeden semestr. Tak wysokie opłaty, w sytuacji, gdy młody człowiek nie ma wsparcia w rodzicach, mogą całkowicie dyskwalifikować zdolne osoby w ukończeniu studiów otwierających im drogę do zawodowej kariery. W takiej sytuacji jednym z rozwiązań będzie właśnie zaciągnięcie kredytu studenckiego, dzięki któremu w wielu przypadkach uda się ukończyć studia i rozpocząć wymarzoną drogę zawodową.

Czym jest kredyt studencki?

Kredyt studencki to specjalnie przygotowana oferta kredytowa, wycelowana właśnie do młodych osób, których nie stać na opłacanie kosztownych studiów. Jest to zwykły kredyt gotówkowy, jednak wypłacany w transzach. Student otrzymuje od banku co miesiąc pewną kwotę, która pozwala mu na dokonywanie bieżących opłat. Miesięczna transza waha się w przedziale 400 zł a 1000 zł i jest wypłacana przez 10 miesięcy w roku. Wynika z tego, że łączna wartość kredytu studenckiego może wynieść maksymalnie 50 tys. zł (5 lat studiów po 10 miesięcy nauki razy maksymalnie 1000 zł miesięcznie).

Co istotne, kredyt studencki cechuje znacznie korzystniejsza oferta, niż w przypadku standardowego kredytu gotówkowego. Na pewno możemy liczyć na niższe oprocentowanie, ale także w wielu przypadkach brak dodatkowych kosztów. Część kosztów kredytu spłaci także za nas państwo.

WAŻNE! Spłata kredytu studenckiego rozpoczyna się dopiero w po upływie dwóch lat od zakończenia studiów. W większości przypadków beneficjent finansowania będzie miał od 24 do 48 miesięcy na spłatę całego zobowiązania.

Szukasz najtańszego kredytu studenckiego? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy eksperta kredytowego, który dzięki współpracy z wieloma bankami w Polsce, jest w stanie znaleźć najlepszą ofertę kredytową.

Rozważając zaciągnięcie kredytu studenckiego, trzeba uważać, aby nie pomylić go z kredytem dla studenta. Wiele banków wykorzystując doskonałe oferty kredytów studenckich, stworzyły oferty niezwykle podobne w terminologii, jednak są to zupełnie inne oferty kredytowe. Kredyt dla studenta także może być kredytem na lepszych, niż okołorynkowe oferty, jednak na pewno będzie tak korzystny, jak kredyt studencki.

Kto może otrzymać kredyt studencki?

Jednym słowem chciałoby się napisać “student”. I wiele w tym prawdy będzie, jednak, aby dokładnie opisać kredyt studencki, musimy zwrócić uwagę, że ten produkt finansowy adresowany jest konkretnie do:

  • Studentów, którzy nie ukończyli 30 roku życia.
  • Doktorantów, którzy nie ukończyli 35 roku życia.

Jeszcze do niedawna, jednym z warunków udzielenia kredytu studenckiego było rozpoczęcie studiów wyższych przed ukończeniem 25 roku życia. Aby otrzymać kredyt studencki, niezbędne będzie przedłożenie w banku zaświadczenia potwierdzającego bycie aktywnym studentem.

O kredyt studencki ubiegać się mogą wyłącznie osoby, które nie przekraczają określonego progu dochodowego. W poprzednim roku akademickim wynosił on 2500 zł / na osobę / miesiąc.

Kredyt studencki może zostać udzielony na okres 6 lat w przypadku studentów, bądź na okres lat czterech w przypadku doktorantów. 

Jak wypłacany jest ten kredyt?

Zasadniczo kredyt studencki wypłacany jest w miesięcznych transzach płatnych przez cały okres studiów, prócz okresu wakacyjnego. Słowem, przez okres trwania roku akademickiego.

WAŻNE! Kredyt studencki może przestać być wypłacany w sytuacjach, gdy:

  • Student zostanie wykreślony z listy studentów.
  • Student zostanie zawieszony w prawach studenta.
  • Studia zostaną ukończone przez beneficjenta kredytu.
  • Okaże się, że student zataił informacje mające wpływ na udzielenie kredytu lub jego wysokości.

Wniosek o kredyt. Jakie dokumenty i ile trwa rozpatrzenie?

Do wniosku o kredyt studencki trzeba dołączyć m.in.:

  • Oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie członków rodziny.
  • Zaświadczenie szkoły wyższej, że wnioskujący jest studentem lub doktorantem, bądź dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia lub szkoły doktorskiej.
  • Dokumenty wymagane przez daną instytucję, które potwierdzą zdolność kredytową.

Wniosek o kredyt studencki może zostać złożony zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. To duża zmiana, ponieważ jeszcze do niedawna, wniosek ten musiał być złożony wyłącznie w formie papierowej. Kolejną zmianą w ostatnim czasie jest także to, że wniosek o kredyt studencki można złożyć przez cały rok. Poprzednio termin ten był ograniczony do raptem 3 miesięcy, czyli od 15 lipca do 20 października danego roku. Instytucja kredytująca ma 30 dni na rozpatrzenie poprawnie złożonego wniosku.

Zdjęcie główne: Anastasiya Gepp z Pexels