Doradca finansowy – zarobki

Szukając zawodu dla siebie bierze się pod uwagę dwa czynniki – co się lubi robić i ile można na tym zarobić. Jeżeli natomiast naszą pasją są finanse i umiemy doradzać innym to najlepszą opcją dla nas będzie praca jako doradca finansowy. Warto jednak zawczasu zorientować się, czy jest to praca, która spokojnie pozwoli na utrzymanie siebie i rodziny czy raczej wynagrodzenie jest marne na tyle, że ledwo wiąże się koniec końcem. Jakie są zatem zarobki doradcy? I jakie ma on obowiązki?

Czym zajmuje się doradca finansowy?

Przede wszystkim warto się dowiedzieć co taka osoba robi, a choć nazwa wiele wyjaśnia to sprecyzujmy – jakie dokładnie obowiązki wchodzą w zakres działań doradców finansowych? Podejrzewamy jednak, że jeśli jesteś w okolicach trzydziestki to z pewnością choć raz w życiu korzystałeś z usług doradcy. Otóż ich głównym zadaniem jest zaznajomienie klienta z ofertami banków, czy to w kwestii pożyczek albo kredytów, czy w kwestii założenia konta. Muszą oni sprzedać produkt, który oferuje instytucja bankowa a ich wynagrodzenie jest zazwyczaj uzależnione od prowizji od sprzedanych produktów. Doradca kredytowy, bo tak również można go nazwać, analizuje i porównuje aktualne promocje i proponowane przez banki produkty finansowe, aby potem w sposób jasny i czytelny przedstawić je klientowi. To bardzo ułatwia życie osobom, które chcą wziąć kredyt na korzystnych warunkach, ale nie mają czasu albo ochoty zagłębiać się w szczegóły ofert. Pragną oni jedynie wiedzieć ile taka pożyczka będzie ich kosztowała i jakie są ogólne warunki. To właśnie dzięki temu, że klient może zwrócić się o pomoc do kogoś, kto zajmuje się analizą produktów finansowych decyzja o podpisaniu umowy z bankiem na np. kredyt hipoteczny, podejmowana jest sprawniej i w mniejszym stresie.

Jak w praktyce wygląda praca doradcy?

Otóż z osobą taką spotykamy się, aby omówić nasze potrzeby i oczekiwania. Jego zadaniem jest bowiem dobór odpowiedniej oferty i zaproponowanie nam rozwiązania, które pozwoli zrealizować nasze cele. Na spotkaniu tym należy również przedstawić doradcy podstawowe informacje o nas, takie jak zarobki, w jakim banku posiadamy konta, czy dzielimy z kimś gospodarstwo domowe oraz czy posiadamy już jakieś obciążenia. Pytań z pewnością będzie więcej, warto zatem przygotować się na każdą ewentualność. Im więcej szczegółów podamy tym bardziej dopasowany produkt osoba taka może nam zaproponować. Następnie doradca kredytowy musi przeanalizować oferty poszczególnych instytucji finansowych pod kątem naszych wymagań, ale i możliwości. Kolejne spotkanie powinno odbyć się po niedługim czasie i na nim prawdopodobnie dostaniemy porównanie produktów finansowych spełniających nasze oczekiwania. Jeżeli podejmiemy decyzję to czas przygotować komplet dokumentów (zostaniemy poinformowani jakich) i przekazać je do naszego doradcy kredytowego. On natomiast wysyła je do banku z prośbą o udzielenie kredytu. Instytucja finansowa wówczas przyjmuje wniosek i rozpatruje go (trwa to od kilku dni do kilku tygodni). Sprawdza nas w BIK, ocenia naszą historię kredytową. Tu również doradca może pomóc. W przypadku zaległości w BIK-u, on może podpowiedzieć nam jak wyczyścić swoją historię. Jeżeli jednak decyzja jest pozytywna wystarczy podpisać umowę i my dostajemy kredyt a doradca finansowy – ile kosztuje? My mu nie płacimy nic. Dostaje on natomiast sporą (w zależności od wartości sprzedanego produktu finansowego) prowizję od instytucji bankowej za to, że przyprowadził nowego klienta.

Kalkulator kredytowy czy doradca kredytowy – opinie

Jeżeli rozważamy czy nie skorzystać z popularnych na internecie kalkulatorów obliczających ratę kredytu i wyszukujących odpowiednie oferty dla nas – odpowiedź brzmi: nie warto. To raczej średnie rozwiązanie, ze względu na to, że kalkulator nie załatwi nam tak korzystnej oferty jak doradca finansowy. Ponadto nie pomoże nam on również załatwić wszystkich formalności. Prawda jest taka, że internetowe programy nie zastąpią póki co żywych pracowników, z którymi możemy porozmawiać i wspólnie określić oczekiwania.

Ile zatem zarabia doradca finansowy?

To teraz najciekawsza kwestia – ile zarabia doradca finansowy? Mediana zarobków osób, które pracują w ten sposób to 4290 złotych brutto. To znaczy, że „na rękę” dostają oni 3056 złotych. Zależne jest to oczywiście od stażu pracy, doświadczenia, miejscowości (np. inne będą pieniądze w Lubinie a inne w mieście Kraków) oraz tego czy działają oni na własną rękę czy też pracują w różnych firmach. Przykładowo – ile zarabia doradca klienta w banku? Jeżeli mowa o kliencie indywidualnym to mediana wynosi 3840 złotych brutto, co daje 2742 złotych netto. Nie da się zatem odpowiedzieć na to pytanie „ile zarabia doradca finansowy” w sposób jednoznaczny. Jeżeli jesteś w tym dobry, umiesz pozyskiwać klientów i sprzedawać im produkty finansowe – możesz zarabiać nawet 10 000 złotych miesięcznie. Jeśli natomiast zahaczysz się gdzieś na etat wynagrodzenie to może być odrobinę niższe, jednak przynajmniej pensja będzie stała i pewna.

Doradcy finansowi w Krakowie zarabiają różnie – nie ma na to reguły. Na pensję doradcy składa się duża ilość różnych czynników. Wszystko zależy od umiejętności zrozumienia potrzeb klienta, zdolności interpersonalnych i zaangażowania w swoją pracę. Ważna jest również miejscowość. W mieście Kraków z pewnością znajdzie się więcej chętnych na takie usługi niż w dużo mniejszej Wieliczce.