Ile zarabia doradca finansowy?

doradca finansowy

doradca finansowy

Doradca finansowy to może być całkiem dobry zawód, pod warunkiem, że posiadasz doświadczenie i umiejętności interpersonalne. W tym zawodzie liczy się profesjonalizm i to, aby przedstawić ofertę w możliwie prosty i intuicyjny dla klienta sposób. W końcu taki jest cel wizyty u doradcy finansowego. Jakie jednak konkretnie są obowiązki takiej osoby oraz ile ona zarabia?

Czym zajmują się doradcy finansowi?

Otóż ich zadaniem jest sprzedać produkt, który oferuje bank. Za to konkretnie otrzymują pieniądze i taki jest właśnie cel każdego z nich. Jednak, aby to zrobić muszą oni najpierw znaleźć klienta, który skorzysta z oferty. I tu pojawia się wyzwanie, ponieważ osoby, które potrzebują, przykładowo, kredytu hipotecznego z banku często sami udają się do kogoś, kto pracuje jako doradca kredytowy. Jednak nie zawsze decydują się na zakup produktów finansowych. A jeśli nie ma sprzedaży – nie ma prowizji. Czym dokładnie zajmuje się doradca finansowy? Otóż spotykają się oni z klientem, który chciałby wziąć kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny bądź kredyt hipoteczny.

Doradca finansowy – skąd bierze wypłatę?

Wiele osób myśli, że porada doradcy kredytowego jest płatna. Tymczasem nie do końca tak jest, otóż sama wizyta u takiej osoby jest zupełnie darmowa. Pomaga nam ona bowiem we własnym interesie. Jeżeli sprzeda kredyty klientom to dostanie od nich prowizję od banku. Wygląda to mniej więcej w ten sposób, że doradca kredytowy przyjmuje zainteresowanych i pyta ich o szczegóły, które umożliwią mu dobranie odpowiedniej oferty. Są to m.in. pytania dotyczące pracy, wysokości zarobków, rodzaju umowy, zobowiązań długo i krótkoterminowych, prowadzenia gospodarstwa itd. Z pewnością będzie go również interesował cel, na który zamierzamy wziąć kredyt – czy ma być to kredyt samochodowy, a może na remont? Po serii pytań przyjdzie czas na działanie. I właśnie wtedy doradcy finansowy mogą się wykazać. Przeglądają zatem skomplikowane oferty kredytów hipotecznych oraz innych produktów oferowanych przez banki, aby wybrać takie, które będą najlepiej pasowały do naszego profilu. Jeżeli wybrany doradca finansowy ma duże doświadczenie to odpowiednia oferta nie będzie dla niego problemem. Szybko przedstawi nam hipoteczny kredyt (bądź kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy itd – w zależności od potrzeb), który nas zadowoli.

Oferta gotowa – co dalej?

Następnie, po tym jak doradca finansowy przygotuje odpowiednią ofertę, umawia się ponownie z nami, aby ją przedstawić w sposób nieskomplikowany. Jeżeli mamy jakieś pytania – to jest dobry moment, aby je zadać. Kredyt hipoteczny i inne kredyty to poważna decyzja i warto się porządnie zorientować w tym na co się decydujemy. To tak jak w przypadku zakładania własnej firmy – niby wystarczy złożyć parę podpisów, ale dobrze jest wiedzieć na czym dokładnie się stoi. I po to są doradcy kredytowi – aby rozwiać wszystkie nasze wątpliwości, które mogą się pojawić, jeżeli decydujemy się na jakiekolwiek kredyty. Po wyjaśnieniu wszystkiego i podjęciu przez klienta decyzji, doradca powinien poinformować nas jaki komplet dokumentów powinniśmy przygotować i mu dostarczyć. Następnie, kiedy jest on już w ich posiadaniu, wysyła do banku wniosek kredytowy. Instytucja bankowa ma natomiast czas, aby przeanalizować wniosek i odpowiedzieć na niego – pozytywnie bądź negatywnie. Na tym etapie pozostaje nam już tylko czekać i trzymać kciuki.

Prowizje z banków

Jeżeli dostaniemy pozytywną odpowiedź to możemy już otwierać szampana. Jeszcze tylko podpisanie umowy dzieli nas bowiem od wstąpienia w zaszczytne grono „kredytowiczów.” 😉 W tym zadaniu również pomoże nam doradca finansowy, który przecież za każdą podpisaną za jego pośrednictwem umowę otrzymuje od instytucji bankowej spory procent prowizji. Należy mu się jednak – przecież przeprowadził nas szczęśliwie przez cały proces starania się o kredyt i oszczędził wielu stresów. Wybrana przez niego oferta prawdopodobnie spełnia nasze wymagania, a pieniądze z niej otrzymane pozwolą np. na rozwój naszej firmy. Kredyty nie zawsze są bowiem złe – czasem umożliwiają zdobywanie kolejnych szczytów albo spełnianie marzeń. Hipoteczny kredyt, dla przykładu, pozwala nam np. na zakup własnych czterech ścian.

Jakie są te zarobki Doradców Finansowych?

To zależy od tego, co doradca finansowy sprzeda oraz w jakim mieście pracuje. Jeżeli uda mu się przekonać klienta do tego, aby wziął kredyt hipoteczny na 300 000 złotych w mieście Kraków – prowizja może wynosić nawet kilkanaście tysięcy. Mediana zarobków w zawodzie doradca finansowy wynosi 4290 złotych brutto w 2019 roku.

Doradca kredytowy Kraków – jakie są zarobki w tym mieście?

Miasto Kraków jest dobrym miejscem do rozwijania swoich umiejętności jako doradca. Jest to bowiem jedno z większych miast w Polsce, dzięki czemu swoją ofertę można skierować do większej ilości osób, niż w przypadku małych miasteczek. Kraków daje duże możliwości na zdobycie klienta, tak sam jak każde większe miasto. Oczywiste jest natomiast, że im więcej klientów zdobędzie doradca finansowy tym większe będzie miał zarobki.

Doradca finansowy w mieście Kraków powinien postawić przede wszystkim na odpowiednią promocję swoich usług. Jest tam bowiem wielu potencjalnych klientów, ale również ogromna konkurencja. Jeżeli zatem osoba pracująca w ten sposób chce, aby jej oferta była dobrze widoczna, po wpisaniu przez klienta w wyszukiwarce „doradca finansowy kraków”, powinna zainwestować w marketing internetowy. Ważna jest również jakość usług – dzięki późniejszym poleceniom można zyskać bardzo dużo nowych klientów.

Zarobki doradców z Krakowa są zbliżone do innych dużych miast, takich jak Warszawa czy Wrocław.