Jaki kredyt dla firmy wybrać?

Jaki kredyt dla firmy

Jaki kredyt dla firmy wybrać?

Przedsiębiorcy poszukujący finansowania zewnętrznego mają w Polsce wiele możliwości. Kapitał dla firmy można bowiem pozyskać z wielu źródeł takich jak dotacje unijne czy dofinansowania, a także aniołowie biznesu, wspólnicy i akcjonariusze. W dalszym ciągu jednak najpopularniejszym sposobem na finansowanie firmy są kredyty bankowe, a tych – o czym przekonasz się z dzisiejszego wpisu – jest w Polsce naprawdę wiele. Jakie są rodzaje kredytów firmowych? Na który z nich się zdecydować? Jaki kredyt dla firmy wybrać?

Kredyt dla firmy. Na co zwrócić uwagę?

Przed podjęciem decyzji o finansowaniu działalności gospodarczej lub spółki prawa handlowego przedsiębiorca bezwzględnie powinien określić konkretny cel. To właśnie od przeznaczenia środków zależy to, na jaki kredyt firmowy powinien się zdecydować. Zasadniczo tylko jeden rodzaj z dostępnych w polskiej bankowości kredytów firmowych będzie można przeznaczyć bowiem na utrzymanie płynności czy uregulowanie ciążących zobowiązań. Pozostałe rozwiązania adresowane są wyłącznie na inwestycje, innowacje czy rozwój i ekspansję. Wygląda to zatem zupełnie inaczej niż w przypadku osób fizycznych, które w każdej chwili mogą skorzystać z tzw. kredytów konsumpcyjnych (gotówkowych), które można przeznaczyć wg. własnych “potrzeb”.

Bank udzielający kredytu firmowego chce wiedzieć, na co przedsiębiorstwo przeznaczy środki i zwykle wymaga naprawdę przyzwoitej zdolności kredytowej. Przed jej oszacowaniem niezbędne będzie przedłożenie odpowiedniej dokumentacji finansowej, a nierzadko stworzenie biznesplanu.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu firmowego, warto uprzednio porównać oferty wielu banków i wybrać ten rodzaj finansowania, który w pełni zaspokoi potrzeby przedsiębiorstwa. W doborze odpowiedniego kredytu firmowego pomoże niezależny ekspert kredytowy.

Jakie są rodzaje kredytów firmowych?

Rodzaje kredytów firmowych. Ekspert kredytowy Kraków.

Jak wspomnieliśmy już na wstępie, rodzimi przedsiębiorcy mają do wyboru całą gamę produktów bankowych, które pozwolą na finansowanie działalności. Każde z tych “rozwiązań” przeznaczone jest jednak na określone cele i to właśnie od celu zależy to, który kredyt firmowy będzie można zaciągnąć. Większość banków świadczących usługi dla biznesu ma w swojej ofercie zwykle:

Każdy z nich charakteryzuje się zarówno różnymi kosztami, jak i przeznaczeniem oraz łatwością pozyskania. Niektóre mogą być zaciągnięte wyłącznie pod pewnymi warunkami, czego najlepszym przykładem jest kredyt pomostowy, o czym za chwilę.

Kredyt obrotowy dla firmy

Kredyty obrotowe to jedyny rodzaj kredytów firmowych, które przedsiębiorcy mogą przeznaczyć na poprawę lub utrzymanie płynności finansowej bądź regulowanie zobowiązań czy zakup towarów. Do wyboru są zasadniczo dwa ich rodzaje, a mianowicie kredytu obrotowy w rachunku bieżącym oraz kredyt obrotowy w rachunku kredytowym. W przypadku tego drugiego zwykle przeznaczenie środków jest ściśle określone już w samej umowie kredytowej, co odróżnia go od kredytu obrotowego w rachunku bieżącym. Kredyt obrotowy dla firmy cechuje łatwa dostępność, ponieważ banki są w stanie udzielić tego rodzaju finansowania na podstawie obrotów na rachunku firmowym.

Kredyt inwestycyjny

Kolejnym rodzajem kredytów firmowych, które dostępne są dla większości przedsiębiorców to kredyty inwestycyjne. Ten rodzaj finansowania działalności przeznaczony jest jednak wyłącznie na określony cel – inwestycję. Aby otrzymać kredyt inwestycyjny niezbędne będzie przedłożenie bankowi dokumentacji finansowej i przygotowanie solidnego biznesplanu. To na ich podstawie, a także zdolności kredytowej firmy, bank podejmie decyzję o przyznaniu kredytu.

Kredyt hipoteczny dla firm

Mimo że kredyty hipoteczne kojarzone są zwykle wyłącznie z osobami prywatnymi, które chcą w ten sposób sfinansować zakup mieszkania czy domu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby kredyt hipoteczny otrzymała także firma. Większość dużych banków w Polsce udostępnia kredyty hipoteczne dla firm, jednak mogą być one przeznaczone zwykle m.in. na biura, lokale użytkowe czy inne nieruchomości bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Kredyt hipoteczny dla firmy może być znacznie tańszy, niż np. kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości.

Kredyt samochodowy dla firmy

Kredyt samochodowy dla firmy działa podobnie jak kredyt hipoteczny. Różni się oczywiście przeznaczeniem środków, jednak przedsiębiorcy w Polsce mogą sfinansować w ten sposób całą gamę pojazdów. Banki są w stanie udzielić kredytu samochodowego dla firmy m.in. na auta osobowe i dostawcze, ciężarówki, motocykle i skutery, autobusy i autokary i praktycznie każdy pojazd, który posiada dowód rejestracyjny.

Kredyt konsolidacyjny dla firmy

Jeśli przedsiębiorstwo posiada kilka aktywnych kredytów firmowych, właściciel lub zarząd mogą podjąć decyzję o ich konsolidacji. Praktycznie każda instytucja finansowa w kraju posiada bowiem w swojej ofercie także kredyty konsolidacyjne dla firm. Zaciągnięcie jednego większego zobowiązania w celu spłaty mniejszych zobowiązań może pomóc w zmniejszeniu obciążeń finansowych, a także stworzyć przestrzeń do dalszego finansowania.

Jaki kredyt dla firmy wybrać?

Powyżej wymieniliśmy najpopularniejsze kredyty firmowe, z którymi mamy do czynienia w większości banków w kraju. Ostateczna decyzja dotycząca tego, jaki kredyt dla firmy powinien wybrać przedsiębiorca, należy do niego samego. Ważne jest – jak widać powyżej – przeznaczenie środków. Nie każdy kredyt firmowy będzie odpowiedni na dany cel. W dobrze odpowiedniej formy finansowania pomóc może doświadczony ekspert kredytowy Kraków.

Zdjęcia: RossHelen, shironosov via Canva.