Jaki kredyt na motor?

Jaki kredyt na motor

Jaki kredyt na motor wybrać?

Osoby planujące zakup motocykla, quada, motoroweru, skutera czy też innego jednośladu, mogą posiłkować się kredytem bankowym. To powoduje, że marzenie o “wolności na dwóch kołach” można zrealizować dosłownie w ciągu kilku dni. Na jaki kredyt na motor się zdecydować? Który rodzaj finansowania wybrać? Czy lepszy będzie kredyt gotówkowy na motocykl, a może lepiej wybrać kredyt samochodowy na motor?

Kredyt na motor / pożyczka na motocykl

Zanim opiszemy oba dostępne produkty finansowe, warto zauważyć, że atrakcyjność danej oferty zależy przede wszystkim od kosztów kredytu i pakietów usług dodatkowych, przyklejonych nierzadko, jako wymagane. Nie każda instytucja finansowa będzie w stanie zaoferować kredytobiorcom takie same warunki finansowania, co wynika wyłącznie z przyjętej przez nich polityki kredytowej. Przed wyborem “pierwszego z brzegu” kredytu na motor warto wcześniej bezpłatnie porównać oferty różnych banków, a pomóc w tym może niezależny ekspert kredytowy Kraków.

Jaki kredyt na motor?

Jeśli naszym celem jest jednoślad, a więc motocykl, motorower czy skuter do wyboru mamy zasadniczo dwa rodzaje kredytów bankowych. Kredyt gotówkowy, a więc typowy kredyt konsumpcyjny, z którego środki można przeznaczyć na dowolny cel oraz kredyt celowy. Do kredytów celowych, które sprawdzą się w przypadku zakupu motocykla, zaliczyć można kredyt samochodowy. Nie jest on bowiem przeznaczony wyłącznie na potrzeby finansowania auta, co już od dawna jest praktykowane w większości instytucji finansowych w kraju.

Kredyt na motor pomoże szybko zrealizować marzenia. Ekspert kredytowy Kraków.

Kredyt samochodowy spokojnie możemy przeznaczyć właśnie na motor, jednak trzeba pamiętać o tym, że nie każdą maszyną banki będą zainteresowane. Nie chodzi tu o jej rodzaj, ponieważ instytucje równie chętnie udzielą kredytu samochodowego na motor typu custom, chopper, naked czy cruiser, ale ważny jest wiek i stan techniczny jednośladu. Przyjęło się, że wiek maszyny nie powinien przekraczać 5-8 lat, jednak wszystko zależy wyłącznie od polityki danego banku.

Doświadczony ekspert kredytowy jest w stanie znaleźć taki kredyt na motor, którym sfinansujemy zakup nawet starszej maszyny. Co prawda w przypadku starych BMW, Indianów z lat 50. czy wiekowego Harleya kredyt samochodowy zwykle nie będzie możliwy, to spokojnie możemy poszukać kredytu gotówkowego o niskich parametrach kosztów.

Kredyt samochodowy na motor

Kredyt samochodowy na motor doskonale sprawdza się przy maszynach nowych oraz kilkuletnich. Większość banków na terenie całego kraju nie robi większych problemów z finansowaniem pięciolatków, a górna granica ceny maszyny jest naprawdę wysoka. Zdarza się, że banki są gotowe do udzielania kredytu na motor wartego nawet 250 tysięcy złotych, co oznacza, że w ciągu kilku dni można wyjechać z salonu Harleya nowiutką, błyszczącą (lub matową) maszyną.

Kredyt samochodowy na motocykl, o czym trzeba bezwzględnie napisać, wiąże się z koniecznością ustanowienia zabezpieczenia na finansowanym pojeździe. Niektórzy fani dwóch kółek są tym faktem nieco zniesmaczeni, jednak zabezpieczenia powodują, że można liczyć na korzystne warunki finansowe.

Do najczęściej stosowanych form zabezpieczeń kredytów motocyklowych (kredytów samochodowych na motor), zaliczyć można przewłaszczenie na zabezpieczenie oraz zastaw rejestrowy. Pisaliśmy już o nich kilka dni temu, więc nie warto dublować tematu, trzeba jednak pamiętać, że oba rodzaje wiążą się ze wpisem do dowodu rejestracyjnego.

Prócz nich, kredyt samochodowy na motor obarczony będzie koniecznością wykupienia dodatkowej polisy AC, która ma chronić interesy banku oraz samego kredytobiorcy w przypadku szkody całkowitej motoru lub jego kradzieży.

Dzięki zastosowaniu zabezpieczenia na kupowanym motocyklu kredyty samochodowe są znacznie tańsze od drugiej formy finansowania motocykla, czyli kredytów gotówkowych. Na pewno można oczekiwać niższej marży i oprocentowania, a także niższej lub nawet zerowej prowizji.

Minusem kredytu samochodowego na motor jest wydłużony czas pozyskania. Do złożenia wniosku o kredyt motocyklowy potrzebne są bowiem dokumenty maszyny, na których podstawie analityk podejmie decyzję o finansowaniu (lub jego braku).

Kredyt gotówkowy na motor

Inną możliwością finansowania jednośladu jest kredyt gotówkowy na motor. Tak naprawdę kredyt gotówkowy przeznaczyć można na dowolny cel, więc nie ma znaczenia czy chcemy kupić motocykl, samochodów, meble czy wydać pieniądze okrążając świat. Dla banków ważne jest wyłącznie to, aby kredyt gotówkowy był spłacany w terminie.

Trzeba w tym miejscu jednak podkreślić, że brak celowości kredytów konsumpcyjnych oraz praktycznie zerowe zabezpieczenie (czasem wymagane są ubezpieczenia / polisy) wiąże się z większym ryzykiem kredytowym banku, a co za tym idzie wyższymi kosztami kredytu. Banki wynagrodzą swoje ryzyko m.in. wyższym oprocentowaniem, wyższą marżą i bardzo często prowizją za udzielenie kredytu gotówkowego.

Kredyt na motor (gotówkowy) ma jednak ogromny plus, którym jest szybkość i łatwość pozyskania. Gdy cena maszyny oscyluje w granicach 15-25 tysięcy złotych, kredyt taki można otrzymać, klikając w aplikację lub wypełniając wniosek online. Pieniądze na koncie bankowym mogą pojawić się jeszcze tego samego dnia.

WAŻNE! Kredyt online może być nieco droższy od tego, który ma w swojej ofercie niezależny ekspert kredytowy, współpracujący z wieloma bankami z całego kraju. Warto wcześniej dokładnie porównać oferty kredytowe i podjąć najlepszą decyzję. Ekspert kredytowy podpowie także, jaki kredyt na motor będzie najlepszy i czy warto wybrać kredyt samochodowy, a może jednak kredyt gotówkowy.

Zdjęcia: Vasyl Dolmatov, Jupiterimages / Canva