Skąd uzyskać gotówkę w przypadku niespodziewanych wydatków?
Skąd uzyskać gotówkę w przypadku niespodziewanych wydatków?
21 czerwca 2023
Bitget bonus za rejestrację - jak otrzymać? Sprawdź!
Bitget bonus za rejestrację – jak otrzymać? Sprawdź!
8 lipca 2023
Pokaż wszystkie

Kantory Internetowe — czym są i jak działają serwisy, w których możemy wymieniać walutę?

Kantory Internetowe — czym są i jak działają serwisy, w których możemy wymieniać walutę

Kantory internetowe bez wątpienia zdobywają coraz większą popularność i są coraz częściej wykorzystane przez osoby chcące wymienić walutę. Dzieje się tak dzięki kilku elementom, które są bardzo pomocne i sprawiają, że wymiana jest komfortowa oraz korzystna pod względem finansowym. Czym zatem są kantory internetowe? Jak działają? Jakie są ich plusy i dlaczego warto wymieniać w nich pieniądze? Odpowiedzi na pytania, przydatne podpowiedzi oraz informacje o kantorach internetowych znajdują się poniżej.

Sprawdź również: Bitget bonus za rejestrację – jak otrzymać? Sprawdź!

Kantory internetowe — czym one tak właściwie są?

Kantory internetowe to serwisy w sieci, które oferują wymianę waluty. Są one legalnie działającymi firmami, które prowadzą swoją działalność właśnie w internecie. Na rynku działa wiele różnego rodzaju kantorów internetowych, z czego kilka — kilkanaście jest największych i najpopularniejszych. Miesięcznie wykonują one setki tysięcy transakcji oraz wymieniają walutę bardzo dużej liczbie osób. Na rynku możemy spotkać też różne rodzaje kantorów internetowych. Niektóre z nich są firmami działającymi w internecie a niektóre serwisami stacjonarnych kantorów i sieci wymiany walut. Wymiana waluty w kantorach internetowych polega przesłaniu na konto kantoru konkretnej waluty oraz otrzymaniu w zamian innej. W e-kantorach możemy wybierać wiele różnorodnych walut — w tym nawet te egzotyczne. Kantory internetowe są dużymi markami, o czym najlepiej świadczy fakt, że niektóre z nich są sponsorami drużyn piłkarskich czy znanych sportowców. Wymiana pieniędzy w nich jest też bezpieczna i komfortowa. Środki możemy wymieniać bez wychodzenia z domu, wykonując jedynie przelew.

Kantory Internetowe — czym są i jak działają serwisy, w których możemy wymieniać walutę

Jak przebiega proces wymiany waluty?

Proces wymiany walut w kantorze internetowym jest bardzo prosty i przebiega dość sprawnie. Choć poszczególne kantory mogą mieć nieco inny sposób wymiany różniący się np. detalami, ogólny sposób wymiany jest taki sam. Pierwszym krokiem jest stworzenie i zarejestrowanie konta w takim kantorze. Jest ono darmowe i zakłada się w ciągu kilku minut tak jak np. skrzynkę e-mail. Podajemy na początku swoje dane, numery kont, hasło itp. Gdy mam założone już konto w danym kantorze możemy przejść od wymiany gotówki. Niektóre kantory umożliwiają wcześniejsze przelanie pewnej sumy do kantoru, a następnie wymianę waluty a niektóre najpierw przyjmują zamówienia, a następnie oczekują naszej wpłaty. Aby wymienić walutę, musimy posiadać dwa konta walutowe np. w PLN i USD. Niektóre kantory internetowe oferują również swoim klientom giełdę walutową, na której wymieniamy się walutą z innymi użytkownikami. Spread jest wtedy minimalny, ale musimy znaleźć odpowiednią osobę, która będzie chciała kupić nasze pieniądze, a wymiana nie przebiega wtedy automatycznie.

Cały proces wymiany może trwać od kilku minut do 1-2 dni roboczych. Zależy on od tego, w jakim banku mamy konto. Największe kantory udostępniają przeważnie kilka kont, aby przelew pieniędzy odbywał się w ramach jednego banku i dochodził w ciągu kilku minut.

Najniższy kurs na rynku

Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym dla wielu osób plusem wymiany pieniędzy w e-kantorach jest niski kurs wymiany. Kantory internetowe w tym względzie są bezpieczne i konkurencyjne w porównaniu do kantorów stacjonarnych czy banków. W kantorach internetowych spread, czyli różnica między kupnem a sprzedażą wynosi tylko kilka groszy. W kantorach stacjonarnych jest to ok. kilkunastu a w bankach ok. kilkudziesięciu. Przy wymianie dużych sum pieniędzy kilka — kilkanaście procent różnicy na kursie będzie owocowało bardzo dużą sumą pieniędzy, które możemy zaoszczędzić.

Taka różnica kursów bierze się z kilku przyczyn. Pierwszym powodem jest duży obrót kantorów internetowych, w których walutę wymienia setki osób dziennie. Kantory takie mogą pozwolić sobie na niższą marżę, gdyż nawet niższy zarobek na tak wielu transakcjach pozwala im następnie zarabiać spore sumy. Kantory internetowe nie muszą również posiadać infrastruktury stacjonarnej takiej jak lokale czy zatrudniać pracowników i ponosić kosztów związanych z fizycznym transportem albo zamawianiem gotówki.

Najniższy kurs na rynku

Wygoda i komfort wymiany

Kolejnym plusem kantorów internetowych są wygoda i komfort wymiany środków. Wymieniając środki, możemy zrobić to całkowicie online, bez wychodzenia domu, poszukiwania kantoru czy udawania się do niego oraz tracenia dużej ilości czasu. Wymienić pieniądze możemy w ciągu kilku minut, np. na tablecie siedząc i oglądając swój ulubiony serial. Następnego dnia gotówka będzie czekała na nas w banku, z którego wybierzemy konkretną, interesującą nas sumę. W ten sposób możemy też wymienić pieniądze w dowolnym momencie np. w razie nieprzewidzianych sytuacji. Te korzyści będą bardzo pomocne dla osób, które mają w najbliższej lokalizacji kantorów, a wymiana jest kłopotliwa np. na terenach wiejskich czy poza miastem.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo wymiany walut to bardzo ważna kwestia, którą kieruje się wiele osób. Kantory internetowe mają jednak wysoki poziom bezpieczeństwa i nie musimy obawiać się wymiany pieniędzy. Pierwszym powodem takiego stanu jest fakt, że największe kantory internetowe to krajowe, rozpoznawalne i wiarygodne marki. Są one również pod kontrolą nadzoru finansowego i muszą przestrzegać wielu zasad. Ich systemy zabezpieczeń serwisu internetowego – gdzie podajemy nasze dane, również są dobrze chronione – w podobny sposób do tych bankowych.

Bezpieczeństwo kantorów internetowych to nie tylko dobrze zabezpieczony serwis internetowy czy renoma kantoru, ale i również brak konieczności fizycznego udawania się z gotówką do punktu stacjonarnego. Jest to szczególnie duży plus, jeśli chcemy wymienić duże sumy pieniędzy. Chodzenie z nimi “w kieszeni” lub torebce nie jest najbezpieczniejszym pomysłem. Dzięki wymianie wirtualnej możemy we własnym domu zamienić środki z konta i nie ryzykować np. kradzieży. Wymiana w e-kantorach jest też korzystna dla osób, które wymieniają walutę pierwszy raz i nie miały okazji jej posiadać lub wymieniają walutę np. w nieznanych kantorach stacjonarnych. W takim wypadku nie musimy obawiać się o np. wydanie fałszywych banknotów czy oszustwa na kursach jak ma to miejsce np. w niektórych placówkach. Wypłacając walutę w banku, będziemy mieli gwarancję, że otrzymamy oryginalne banknoty wymienione po konkretnym kursie.

Zapraszamy do kontaktu, działamy na terenie całej Polski – +48 533 88 78 78