Kredyt bankowy czy w parabanku
Kredyt w banku czy w parabanku?
15 maja 2019
Sprawdź, jak działa konsolidacja, czy i kiedy warto ją wykonać oraz jakie ma plusy!
Kredyt konsolidacyjny — Sprawdź, jak działa konsolidacja, czy i kiedy warto ją wykonać oraz jakie ma plusy!
11 lipca 2019
Pokaż wszystkie

Karta kredytowa — czym jest, jak działa i czy warto ją wyrobić — Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kartach kredytowych!

Karty kredytowe Kraków - czy warto?

Karty kredytowe Kraków - czy warto?

“Karta Kredytowa” – tę nazwę słyszymy bardzo często w reklamach telewizyjnych, czytamy na ulotkach czy otrzymujemy propozycje jej wyrobienia w banku. Dzięki niej możemy korzystać z nisko oprocentowanego kredytu bankowego w sposób elastyczny i dowolny, a sama karta jest przedstawiana jako idealny wręcz produkt bankowy. Czy rzeczywiście tak jest i warto wykorzystać taką kartę kredytową? W dalszej części tekstu przedstawiamy popularne “kredytówki” oraz opisujemy wszystkie jej aspekty działania. Podpowiadamy również czy i kiedy warto zdecydować się na jej wyrobienie oraz dać się namówić doradcy bankowemu, kiedy proponuje nam taką kartę.

Karta kredytowa — czym jest?

Karta kredytowa to produkt bankowy oferowany przez wszystkie banki na rynku. Ma ona postać plastikowej karty płatniczej przyznawanej wraz z limitem kredytowym. Karta kredytowa umożliwia zatem elastyczne korzystanie z limitu, który przyznaje nam bank. Aby otrzymać kartę kredytową, należy posiadać zdolność kredytową oraz złożyć wniosek kredytowy w banku. Jeśli spełniamy warunki banku, otrzymujemy kartę kredytową i możemy rozpocząć korzystanie z niej. Jej wydanie trwa od kilku do kilkunastu dni po otrzymaniu pozytywnej decyzji. Samą decyzję możemy uzyskać podczas składania wniosku nawet jeszcze tego samego dnia. O kartę kredytową możemy zawnioskować zarówno w placówce naziemnej banku, jak i internetowo.

Karta kredytowa Kraków - jak to działa?
Karta kredytowa Kraków – jak to działa?

Karta kredytowa to w rzeczywistości kredyt bankowy, który możemy wykorzystywać i spłacać poprzez plastikową kartę płatniczą. Dzięki niej możemy komfortowo, elastycznie i według własnego uznania wypłacić pieniądze z limitu np. w bankomacie czy poprzez zakupy oraz zwracać środki na kartę w dowolnym momencie — bez każdorazowego zjawiania się w banku lub podpisywania umowy kredytowej. Kartka taka posiada okres bezodsetkowy do ok. 58 dni po skorzystaniu ze środków oraz oprocentowanie 10% w skali roku od wykorzystanej sumy po zakończeniu okresu bezodsetkowego. Jeśli zdążymy w ciągu blisko dwóch miesięcy od wypłaty zwrócić całą sumę, nie zapłacimy nic, a jeśli zdecydujemy się na dłuższe wykorzystywanie sumy z karty, będziemy miesięcznie musieli płacić odsetki od wykorzystanej kwoty.

Jak funkcjonuje karta kredytowa w praktyce?

Funkcjonowanie karty kredytowej jest nieco skomplikowane na pierwszy rzut oka, choć w rzeczywistości poradzi sobie z kartą nawet osoba nieznająca się na bankowości czy finansach. Aby ją otrzymać, musimy złożyć wniosek w banku stacjonarnie lub internetowo np. w bankowości elektronowej czy aplikacji. Podajemy w nim nasze dane, informacje o sytuacji zawodowej, zarobkach, sytuacji finansowej czy zobowiązaniach. Na podstawie tych informacji bank przyznaje nam kartę wraz z limitem lub odmawia jej udzielenia. Każdy bank kieruje się nieco innymi wymogami.

Gdy decyzja jest pozytywna, karta wysyłana jest na nasz adres pocztowy i po kilkunastu dniach możemy rozpocząć korzystanie z niej. Gdy wypłacimy środki z karty, rozpoczynamy tzw. okres bezodsetkowy. Wypłacić środki możemy np. w bankomacie gotówkowo, płacąc za zakupy czy rachunek w restauracji lub dokonując zakupów online. Okres bezodsetkowy składa się z 30 dni rozliczeniowych i ok. 28 dni na zwrócenie wydanych pieniędzy. Jeśli środki wypłacimy w pierwszym dniu okresu bezodsetkowego, będziemy mieli 58 dni na ich oddanie. Gdy wykorzystamy pieniądze pod koniec okresu rozliczeniowego będziemy mieli odpowiednio mniej czasu na ich oddanie, ale nie mniej niż 28 dni. W tym czasie nie są naliczane żadne opłaty. Każda karta posiada swój indywidualny okres rozliczeniowy, dlatego warto dopytać o tę kwestię w banku.

Gdy po okresie bezodsetkowym nie oddamy kwoty, którą pożyczyliśmy, będziemy musieli miesięcznie wpłacać kwotę minimalną na kartę kredytową. Zawierać ona będzie oprocentowanie dla banku. Po kilku miesiącach regularnie spłacanego samego oprocentowania będziemy mogli zwrócić samą kwotą bazową i rozpocząć użytkowanie karty od nowa.

Jakie są zalety i wady karty kredytowej?

Karta kredytowa jak każdy produkt bankowy ma swoje plusy i minusy. Do zalet z pewnością będzie należała elastyczna forma kredytu. Dzięki karcie możemy swobodnie według własnego uznania wypłacać i wpłacać pieniądze z powrotem. Jest to bardzo komfortowe i daje nam to dostęp do elastycznego limitu, który mamy zawsze “pod ręką”. Możemy też korzystać z blisko dwumiesięcznego okresu bezodsetkowego, który jest niezwykle korzystny i daje nam okazję na darmowe pożyczenie pieniędzy od banku. Dzięki karcie kredytowej możemy też komfortowo regulować przez miesiąc wszystkie swoje zobowiązania, a następnie jednym przelewem na kartę uregulować jej stan. Do minusów karty kredytowej należeć będzie z pewnością obniżenie zdolności kredytowej, gdyż jest ona traktowana jak zwykły, otwarty kredyt bankowy. Jeśli zmierzamy w najbliższy czasie brać nowy kredyt, może być to pewną przeszkodą. Karty kredytowe wymagają również pilnowania od nas terminów spłaty, co też dla niektórych osób może być pewnego rodzaju utrudnieniem.

Karty kredytowe Kraków - czy warto?
Karty kredytowe Kraków – czy warto?

Czy i kiedy warto wyrobić kartę kredytową?

Kartę kredytową warto wybrać w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest chęć uzyskania darmowych funduszy na blisko dwa miesiące. Jeśli prowadzimy np. biznes, może być to korzystny sposób na finansowanie dobrych inwestycji. Elastyczny kredyt docenią też osoby, które często biorą np. chwilówki lub pożyczki krótkoterminowe. Będzie to dużo bardziej komfortowy sposób pożyczania pieniędzy oraz korzystniejszy finansowo. Karta kredytowa będzie też przydatna, kiedy otrzymujemy kilka dochodów. Dzięki temu komfortowo na początku każdego miesiąca będziemy mogli wydawać z niej środki a na koniec miesiąca, jeśli otrzymamy kilka przelewów, będziemy mogli nimi uregulować miesięczne wydatki z karty— nie czekając każdorazowo na pojedynczy przelew.

Porada: Pamiętaj o tym, że decyzja o wyrobieniu karty kredytowej i de facto wzięcia otwartego kredytu powinieneś podjąć świadomie oraz bez nacisków czy presji. Zdecydowanie warto każdą propozycję rozważać w domu podczas chwili skupienia i nie pojednać decyzję pod wpływem chwili np. w placówce bankowej, gdy otrzymamy kolorowy piękny folder z korzyściami karty. Choć jest ona ogólnie przydatna, warto zastanowić się, czy będzie przydatna dla nas i czy ułatwi nam funkcjonowanie finansowe.

Zapraszamy do kontaktu, działamy na terenie całej Polski – : +48 533 88 78 78