Kredyt bez wkładu własnego Kraków / Małopolska. Kiedy, jakie warunki, dla kogo?

Kredyt bez wkładu własnego Kraków

Kredyt bez wkładu własnego Kraków - Małopolska. Kiedy, jakie warunki?

Kredyt bez wkładu własnego Kraków. Czy banki przyjmują już wnioski od osób zainteresowanych skorzystaniem z rozwiązania wdrożonego w ramach Polskiego Ładu? Na jaką nieruchomość można przeznaczyć kredyt hipoteczny bez wpłaty własnej? Dla kogo przeznaczone jest mieszkanie bez wkładu własnego, o których partia rządząca mówiła od wielu miesięcy? O tym w dzisiejszym wpisie na blogu ekspertów kredytowych z Krakowa.

Polski Ład i mieszkanie bez wkładu własnego w Krakowie

Większość zapisów ustawy o tzw. Polskim Ładzie dotyczy podatków. Premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie powtarzał, że jest to swoista reforma podatkowa, na której skorzystać mają miliony średnio zarabiających Polaków. W ustawie, którą prezydent Andrzej Duda podpisał w listopadzie 2021 roku, znalazły się takie elementy, jak wyższa kwota wolna od podatku (do 30 tys. zł / rok), brak opodatkowania przychodów osiąganych przez pracujących emerytów (pod warunkiem, że zrezygnują z pobierania świadczenia), możliwość budowy domu do 70 metrów kwadratowych bez zezwolenia (wyłącznie na zgłoszenie), czy omawiane dziś mieszkania bez wkładu własnego (często utożsamiane z dopłatami od BGK).

Mieszkanie bez wkładu własnego to jednak dość mylne określenie realnego rozwiązania, które partia rządząca w ramach Polskiego Ładu wprowadziła. Wsparcie, z którego – jak przekonywał wielokrotnie szef rządu – skorzystać ma 80 tysięcy rodzin rocznie – polegać ma na tym, że Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli gwarancji wkładu własnego osobom, które nie posiadają oszczędności na wpłatę własną do kredytu hipotecznego. Oznacza to zatem, że – po spełnieniu pewnych warunków – osoby, które zdecydują się na kredyt z gwarancją BGK, będą musiały spłacić 100 procent wartości mieszkania plus należne bankowi odsetki i inne koszty okołokredytowe.

Mieszkanie bez wkładu własnego Kraków – Małopolska. Dla kogo i jakie warunki?

O mieszkanie bez wkładu własnego w Krakowie (lub każdym innym mieście Polski) starać się będą mogły osoby spełniające pewne wyznaczone w ustawie warunki. Podstawowym kryterium jest wiek, który w przypadku mieszkania bez wkładu własnego musi mieścić się w granicach 20-40 lat. Rozwiązanie Prawa i Sprawiedliwości adresowane jest bowiem do młodych małżeństw z minimum jednym dzieckiem lub osób samotnie wychowujących dziecko / dzieci.

Mieszkanie bez wkładu własnego Kraków.
O mieszkanie bez wkładu własnego w Krakowie wnioskować mogą wyłącznie osoby w wieku 20-40 lat.

WAŻNE! Jeśli w trakcie spłaty rat kredytu hipotecznego udzielonego w ramach Polskiego Ładu w rodzinie pojawi się drugie dziecko, Skarb Państwa pokryje 20 tys. zł kredytu. Z każdym kolejnym dzieckiem, kwota ta wynieść ma 60 tys. zł.

Istotnym warunkiem, który może zaważyć o udzieleniu kredytu z gwarancją BGK, jest także sama zdolność kredytowa. Gwarancje Skarbu Państwa kierowane są bowiem wyłącznie do osób, które posiadają zdolność finansową, umożliwiającą spłatę zaciągniętego zobowiązania w całości.

Aby móc wnioskować o mieszkanie bez wkładu własnego w Krakowie, ale także każdej innej lokalizacji w kraju, wnioskujący nie może posiadać praw do żadnej nieruchomości mieszkaniowej.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego Kraków – na jaką nieruchomość można przeznaczyć finansowanie?

Ustawa o Polskim Ładzie przewiduje, że kredyt bez wkładu własnego przeznaczyć można wyłącznie na zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego oraz na budowę domu. Jeśli chcieliśmy zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup gotowego domu w Krakowie, gwarancja BGK nas nie obejmie. 

W tym celu najlepiej skontaktować się z ekspertem kredytowym z Małopolski i bezpłatnie porównać oferty banków.

Rządzący określili także maksymalną cenę jednego metra kwadratowego, przez co ilość mieszkań w Krakowie, które będą kwalifikowały się do kredytu bez wkładu własnego, znacznie maleje. Podobna sytuacja ma miejsce w innych dużych miastach na terenie całego kraju, gdzie ceny mieszkań są najwyższe w Polsce.

WAŻNE! Gwarancje wkładu własnego udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego dotyczyć będą wyłącznie do 20 procent wartości finansowanej nieruchomości, jednak nie więcej niż do kwoty 100 tys. zł. Oznacza to, że górna granica ceny mieszkania bez wkładu własnego nie może przekroczyć pół miliona złotych. W Krakowie, posiłkując się kredytem bez wkładu własnego, będzie można kupić zatem mieszkanie średniej wielkości 45 metrów.

Kraków – Małoposka – Kiedy kredyt mieszkaniowy z gwarancją Skarbu Państwa będzie dostępny?

Większość reform podatkowych (zmian, ulg, obciążeń, na które zwracali uwagę także eksperci) w ramach Polskiego Ładu weszło w życie już pierwszego stycznia tego roku. Niestety, ale w przypadku kredytu mieszkaniowego bez wpłaty własnej, obowiązuje jeszcze tzw. okres przejściowy, który wynosi 6 miesięcy od dnia publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw. Wynika to z faktu, że BGK musi przygotować stosowne umowy z bankami komercyjnymi, które będą udzielały kredytów hipotecznych w oparciu o gwarancje Skarbu Państwa.

Pierwsze oferty preferencyjnych kredytów mieszkaniowych powinny pojawić się w bankach na przełomie maja i czerwca. Prezydent Andrzej Duda ustawę i Polskim Ładzie podpisał bowiem pod koniec listopada. Jeśli zależy nam na szybkim skorzystaniu z kredytu bez wkładu własnego na zakup mieszkania w Krakowie lub innym mieście w Małopolsce, warto skontaktować się z ekspertem kredytowym, który współpracując z wieloma bankami w kraju, często ma szybszy dostęp do danych ofert.

Zdjęcie główne: Mikołaj Niemczewski via Canva. Zdjęcie w treści: Luis Quinterto via Canva.