Kredyt pod zastaw mieszkania. Co trzeba wiedzieć?

Kredyt pod zastaw mieszkania

Kredyt pod zastaw mieszkania. Co trzeba wiedzieć?

Kredyt pod zastaw mieszkania może być dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy poczynienie pewnych inwestycji. Pożyczki hipoteczne świetnie sprawdzają się także w sytuacji, gdy chcemy zakupić inną nieruchomość, ale nie jesteśmy zainteresowani kredytem mieszkaniowym. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne zagrożenia, które wiążą się z tego rodzaju kredytem bankowym, a także wybrać taką ofertę, która nie będzie obarczona zbyt dużymi kosztami. Dziś dokładnie omówimy kredyt pod zastaw mieszkania, wymienimy zarówno jego wady, jak i zalety i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto brać pożyczkę hipoteczną.

Kredyt pod zastaw mieszkania – jak działa?

Kredyt pod zastaw mieszkania, inaczej zwany pożyczką hipoteczną nie jest jakimś szczególnym produktem bankowym. W swej konstrukcji to najczystsza forma kredytu konsumpcyjnego, a więc takiego, który może zostać przeznaczony na dowolny cel. Pożyczka hipoteczna, czyli pożyczka pod zastaw nieruchomości jest zwykłym kredytem gotówkowym, jednak z uwagi na możliwość otrzymania wyższych kwot i jednocześnie znacznie dłuższego okresu kredytowego, banki oczekują zabezpieczenia w postaci posiadanej przez nas nieruchomości. Na niej też zostanie ustanowiona hipoteka, która ma zabezpieczyć interesy banku.

Pożyczka hipoteczna – co może być zabezpieczeniem?

Zasadniczo banki najchętniej udzielają kredytów pod zastaw mieszkania, domu czy działki budowlanej, ale bez problemu znajdziemy także instytucję, która udzieli pożyczki hipotecznej pod zastaw lokalu handlowego, lokalu usługowego, magazynu czy placu. Wiele zależy jednak od polityki kredytowej banku, jak i samej nieruchomości. Jeśli analityk uzna ją za atrakcyjną i zabezpieczającą interesy banku, możemy liczyć na udzielenie kredytu pod zastaw działki rolnej, budynku gospodarczego czy lokalu usługowego.

Kredyt pod zastaw domu w budowie- czy to możliwe?

Kredyt pod zastaw domu w budowie także jest możliwy do otrzymania, jednak musimy liczyć się z tym, że pracownik banku będzie potrzebował nieco więcej dokumentów, niż w przypadku nieruchomości już ukończonej. Zauważmy w tym miejscu, że dom w budowie niezwykle ciężko jest dobrze wycenić, a w wielu przypadkach banki mogą zdecydować się jedynie na udzielenie kredytu pod zastaw działki budowlanej, na której trwają prace związane z budową domu.

Kredyt pod zastaw nieruchomości – ile można otrzymać?

Jeśli jesteśmy zainteresowani kredytem pod zastaw nieruchomości, a nasze mieszkanie, dom, działka spełniają oczekiwania i wymagania banków, możemy liczyć na kwotę do 70 procent wartości nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że nasza wycena może różnić się nieco od wyceny dokonanej przez bank. 70 procent jest zwykle także górną granicą pożyczki hipotecznej, jednak wszystko zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest sama nieruchomość. Im atrakcyjniejsza, im łatwiej ją sprzedać, tym większą kwotę bank zaoferuje. Na wysokość kredytu pod zastaw wpływ ma także nasza zdolność finansowa i okres, na jaki zostanie udzielona pożyczka hipoteczna.

Na jak długo może być udzielona pożyczka pod zastaw mieszkania, domu, działki?

Kredyt pod zastaw mieszkania, domu, działki czy każdej innej nieruchomości, którą bank zaakceptuje, może zostać udzielony nawet na 20 lat. Oznacza to, że pożyczka hipoteczna charakteryzuje się nawet dwukrotnie dłuższym terminem spłaty, niż zwykły kredyt gotówkowy bez zabezpieczenia. Wynika to właśnie z samej hipoteki, czyli zabezpieczenia kredytu naszą nieruchomością.

Kredyt pod zastaw mieszkania – zalety

Największą zaletą kredytu pod zastaw mieszkania, domu, działki, lokalu usługowego, lokalu handlowego, ziemi rolnej, itp. jest naturalnie duża kwota finansowania, na którą możemy liczyć. Jeśli nieruchomość warta jest przykładowo 500 tysięcy złotych, banki są w stanie pożyczyć kredytobiorcy nawet 350 tys. zł. To wiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w dalszym ciągu mamy do czynienia z kredytem konsumpcyjnym, co stanowi kolejną zaletę pożyczki hipotecznej. Banków nie interesuje, na co przeznaczymy pieniądze, więc możemy wydać je na inną nieruchomość czy dowolną inwestycję. Ważne, abyśmy nie pożyczali pieniędzy na konsumpcję, ponieważ może skończyć się to fatalnie.

Pożyczka pod zastaw mieszkania Kraków
Pożyczka pod zastaw mieszkania czy domu ma wiele zalet. Ekspert kredytowy Kraków.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kredyt pod zastaw nieruchomości może być udzielony nawet na 20 lat, co także jest dużym plusem i zaletą pożyczek hipotecznych.

Niezwykle istotną kwestią, którą absolutnie trzeba uznać za zaletę kredytów pod zastaw, jest także znacznie niższe oprocentowanie, niż w przypadku pożyczek bez zabezpieczeń. Dokonując zabezpieczenia na nieruchomości, bank minimalizuje swoje ryzyko, dzięki czemu może obniżyć koszty kredytu.

WAŻNE! Oferty pożyczek hipotecznych w każdym banku często znacząco od siebie odbiegają. Przed podjęciem decyzji o kredycie pod zastaw mieszkania czy domu, warto skontaktować się z niezależnym ekspertem kredytowym, który bezpłatnie porówna oferty wielu banków i przedstawi najkorzystniejszą z nich.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – wady

Największą wadą pożyczki pod zastaw nieruchomości niewątpliwie jest samo zabezpieczenie na mieszkaniu czy domu. Wiąże się z to z koniecznością dokonania wpisu o hipotece w księdze wieczystej, który zniknie dopiero po pełnej spłacie zaciągniętego zobowiązania. Inną wadą pożyczek hipotecznych jest to, że w przypadku nieroztropnego podejścia do zaciąganego zobowiązania lub w przypadku zdarzeń losowych, bank w prosty sposób może przejąć, a następnie sprzedać daną nieruchomość.

Zdjęcie w treści: nortonrsx via Canva.