stałe oprocentowanie kredytu
Czy warto zmienić oprocentowanie zmienne na stałe?
17 września 2022
Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego
Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?
18 września 2022
Pokaż wszystkie

Kredyt samochodowy czy gotówkowy – który lepszy do zakupu pojazdu?

Kredyt samochodowy czy gotówkowy

Kredyt samochodowy czy gotówkowy - który wybrać?

Planując zakup pojazdu, bez względu na to czy chodzi o samochód, motocykl, skuter czy nawet przyczepę, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Spora część z nas sięga wtedy po kredyt bankowy, a tych – na szczęście – jest w kraju pod dostatkiem. Nie każdy jednak będzie odpowiedni do zakupu pojazdu, co zawęża wybór do dwóch – samochodowego i gotówkowego. Który z nich wybrać? Kredyt samochodowy czy gotówkowy? Podpowiada ekspert kredytowy Kraków.

Kredyt samochodowy a kredyt na samochód – różnice

Przed omówieniem obu wskazanych na wstępie rodzajów kredytów, które możemy przeznaczyć na zakup wielu pojazdów, warto w dwóćh zdaniach wyjaśnić podstawową różnicę między kredytem samochodowym a kredytem na samochód. Tak naprawdę podobne są wyłącznie z nazwy, ponieważ kredyt samochodowy to typowy kredyt celowy, który udzielany jest na określony w umowie kredytowej pojazd. Kredyt na samochód to jedynie potoczne określenie kredytu konsumpcyjnego (gotówkowego), który możemy wykorzystać wg. własnych upodobań. Jest to tzw. kredyt niecelowy, a więc środki z niego pochodzące możemy wydać na dowolnie wybrane przez nas dobra.

Czym jest kredyt samochodowy?

Jak napisaliśmy powyżej, kredyt samochodowy jest klasycznym kredytem celowym, a więc takim, który bank udziela wyłącznie na określony pojazd. Co istotne, mogą to być różne pojazdy, nie tylko auta. Kredyt samochodowy w większości banków dostępny jest m.in. na auta, motocykle, motorowery, skutery, quady, przyczepy, a nawet motorówki.

kredyt samochodowy
Kredyt samochodowy można otrzymać na wiele różnych pojazdów. Ekspert kredytowy Kraków.

Aby otrzymać kredyt samochodowy, trzeba przedłożyć bankowi komplet dokumentów związanych z danym pojazdem. Z reguły jest to kopia dowodu rejestracyjnego, a także faktura proforma lub umowa kupna-sprzedaży zawarta ze sprzedającym. 

Po zapoznaniu się z pojazdem, jego stanem, pochodzeniem, etc., analityk banku podejmuje decyzję o udzieleniu lub odmowie udzielenia kredytu. Nie możemy zapomnieć, że badana jest także nasza zdolność kredytowa, a także historia ujęta w Biurze Informacji Kredytowej. Zwykle konieczne będzie także przedłożenie umowy o pracę lub innego dokumentu potwierdzającego stałe dochody.

Kredyt samochodowy – niezbędne zabezpieczenia

Praktycznie każdy kredyt celowy udzielany konsumentom wymaga pewnych zabezpieczeń. W przypadku kredytów mieszkaniowych jest to hipoteka, czyli ograniczone prawo rzeczowe wierzyciela na finansowanej nieruchomości. Jeśli chodzi zaś o kredyty samochodowe, to banki także wymagają zabezpieczenia na finansowanym pojeździe, jednak mowa tu o przewłaszczeniu na zabezpieczenie lub zastawie rejestrowym. Obie te formy omówiliśmy w odrębnym wpisie. Prócz tego, wymagana będzie cesja polisy AC.

Kredyt samochodowy a wkład własny

Większość banków w Polsce nie wymaga wkładu własnego przy kredytach samochodowy, jednak jeśli poszukujemy finansowania starszego auta lub nietypowego pojazdu, może się zdarzyć, że instytucja będzie oczekiwać wpłaty własnej. Zwykle jest to od 10 do 30 procent ceny.

Kredyt samochodowy – oprocentowanie

Kredyt samochodowy, z racji stosowanych przez banki zabezpieczeń, jest nawet dwukrotnie tańszy od kredytu gotówkowego. To zdecydowanie największy plus tego rodzaju kredytu. Zauważmy bowiem, że jeśli przestaniemy spłacać kredyt samochodowy, bank w prosty sposób przejmie pojazd, sprzeda go i odzyska swoje pieniądze.

Tani kredyt samochodowy może zaoferować niezależny ekspert kredytowy z Krakowa, który posiada dostęp do ofert wielu banków i całkowicie bezpłatnie porówna je, wybierając najkorzystniejszą dla nas.

Ile czasu zajmuje otrzymanie kredytu samochodowego?

To, jak szybko uda się otrzymać kredyt samochodowy zależy przede wszystkim od tego, czy posiadamy komplet dokumentów wymaganych przez bank. Jeśli wniosek będzie zawierał braki, możemy liczyć się z tym, że bank wezwie nas do ich uzupełnienia. To zaś wydłuży proces niezbędny do podjęcia decyzji przez analityka.

Standardowo kredyt samochodowy można dostać już w ciągu kilku dni, ale niezbędne będzie pofatygowanie się w tym celu do banku. Zupełnie inaczej, niż w przypadku kredytów gotówkowych, o których poniżej.

Gotówkowy kredyt na samochód

Alternatywą dla kredyty samochodowego może być kredyt gotówkowy. Dzięki temu, że banku realnie nie interesuje, na co przeznaczymy pożyczone pieniądze, jesteśmy w stanie kupić dowolny pojazd, jaki przyjdzie nam do głowy.

Ogromną zaletą kredytów gotówkowych jest to, że można je otrzymać bez wychodzenia z domu. Wystarczy kilka kliknięć, aby wniosek kredytowy powędrował do analityka. Często – w przypadku kwot nieprzekraczających kilkudziesięciu tysięcy – decyzję kredytową może podjąć nawet algorytm, co spowoduje, że pieniądze pojawią się na naszym koncie już w ciągu kilku godzin.

Kolejnym plusem kredytu gotówkowego na samochód jest to, że bank nie dokona zabezpieczenia na finansowanym pojeździe, co oznacza, że będziemy jego jedynym właścicielem z pełnią praw (możliwa będzie swobodna sprzedaż, darowizna, etc.).

Niewątpliwym minusem kredytu gotówkowego na samochód jest jednak zwykle znacznie wyższe oprocentowanie niż to, z jakim mamy do czynienia w przypadku kredytów samochodowych. Kredyty niecelowe / konsumpcyjne są po prostu droższe, za czym stoi brak zabezpieczenia banku.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy? Na co się zdecydować?

Podjęcie decyzji o kredycie samochodowym lub też kredycie gotówkowym nigdy nie jest proste. Aby mieć pewność wyboru najlepszej oferty, powinniśmy skorzystać z bezpłatnej pomocy fachowców. Ekspert kredytowy Kraków ma dostęp do wielu ofert banków i chętnie zaprezentuje je podczas rozmowy telefonicznej bez względu na to czy zdecydujesz się na kredyt samochodowy czy gotówkowy.

Zdjęcia: ngampolthongsai via Canva.