Mieszkanie Plus Kraków woj. małopolskie 2021. Wnioski oraz perspektywy

Mieszkanie Plus Kraków

Mieszkanie Plus Kraków

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa twierdzi, że do wskaźników mieszkaniowych zgodnej ze średnią europejską brakuje nam blisko 2,8 mln mieszkań. Problemem jest również fakt, że powstaje zbyt mało nowych mieszkań, a w obecnych mieszka kilka pokoleń rodziny. Dodatkowo – mimo niskiego bezrobocia – nie każdego stać na kupno swojego wymarzonego mieszkania. Według ostatnich statystyk 40% Polaków nie posiada zdolności kredytowej. To właśnie z myślą o nich powstał program Mieszkanie Plus. Na terenie całej Polski zostaną wybudowane nowe, tanie mieszkania na wynajem. Osoby, które postanowią dołączyć do programu otrzymają również możliwość wykupienia ich – na preferencyjnych warunkach. Program powstał z myślą o osobach, które nie posiadają zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego i możliwości ubiegania się o mieszkanie socjalne lub komunalne, ale posiadają zdolność regularnego opłacania czynszu. Jak sytuacja wygląda w województwie Małopolskim? Gdzie udać się w celu złożenia wniosku i gdzie powstaną mieszkania w Krakowie? Sprawdziliśmy to!

Mieszkanie Plus Kraków
Mieszkanie Plus Kraków na rok 2021

Mieszkanie Plus w Krakowie i woj. małopolskim

Dokładnie 22 listopada 2019 roku został wmurowany akt erekcyjny pod budowę osiedla, które powstanie na krakowskich Klinach. W ramach inwestycji zostanie wybudowanych 481 mieszkań o średniej powierzchni 46 m.kw w ośmiu trzypiętrowych budynkach. Będą to głównie mieszkania dwu i trzypokojowe, które stanowią blisko 90% inwestycji. Powstanie również dwanaście kawalerek. Wszystkie nowe mieszkania będą miały loggię oraz balkon. Osiedle budowane w ramach Mieszkania Plus będzie powstało i rozszerzać się będzie w dzielnicy Swoszowice. Wybrano tę lokalizację ze względu na spokój, niską zabudową, a także dostępność sklepów, restauracji, aptek, przedszkola czy poczty.

Chcesz więcej informacji? Skontaktuj się z: doradca kredytowy Kraków

Kto może być beneficjentem programu Mieszkanie Plus w Krakowie?

Program Mieszkanie Plus jest adresowane głównie do ludzi młodych. Ma to im pomóc w decyzji o posiadaniu większej ilości, a także zniechęcić do wyjazdu zagranicę. Ale tak naprawdę to każdy, kto z jakiegoś powodu nie mógł uzyskać własnego mieszkania może zostać beneficjentem programu Mieszkanie Plus w Krakowie. Najważniejsze zasady są tylko dwie: ubiegający się o przyjęcie do programu nie może posiadać mieszkania lub innej nieruchomości na własność, a także mieć możliwość opłacania czynszu w terminie. Zdolność czynszowa będzie badana w oparciu o dochodu netto danej rodziny. Na jej zdolność wpływają również inne świadczenia takie jak pobieranie 500+ czy alimenty. Program nie narzuca natomiast limitów dochodu. Mają one być po prostu wystarczające, aby terminowo opłacać czynsz i rachunki.

Mieszkanie Plus w Krakowie
Mieszkanie Plus w Krakowie

Jak skorzystać z programu Mieszkanie Plus w Krakowie?

Aby dołączyć do programu Mieszkanie Plus w Krakowie wystarczy wziąć udział w dwóch etapach naboru. Ruszy on na pół roku przed zakończeniem budowy (która zakończy się III kwartale 2021 roku). Kiedy już się rozpocznie, to wystarczy złożyć wniosek o zawarcie umowy najmu, dostarczyć dokumenty, które potwierdzą zdolność czynszową oraz spełnienie wszystkich warunków najmu, które zostaną uchwalone przez Radę Gminy. Komplet dokumentów należy złożyć w Urzędzie Gminy. Jeżeli mieszkanie zostanie przyznane, a gmina uzna, że beneficjent będzie miał możliwość możliwość wyboru mieszkania, to oczywiście będzie mógł to zrobić. Warto podkreślić, że w zależności od tego, czy jesteś studentem, seniorem czy osobą pracującą – potrzebne będą inne dokumenty, na podstawie których ocena o zdolności czynszowej zostanie wystawiona.

Jak wygląda proces? Gdzie mogę pobrać wnioski?

Proces wygląda bardzo prosto. Po złożeniu wniosku o zawarcie umowy najmu, należy dostarczyć komplet dokumentów o których pisaliśmy powyżej i po prostu czekać na jego rozpatrzenie. Wszelkie informację można otrzymać w Urzędzie Gminy oraz na jej stronie internetowej. Warto również w ramach pytań zadzwonić na ogólnopolską infolinię: +48 801 801 596. W razie każdej wątpliwości najlepiej jest tam zadzwonić i dowiedzieć się szczegółów. Niezależenie od tego ile zarabiasz – każdy ma równe szanse i takie same szanse na przyznanie mieszkania w programie Mieszanie Plus w Krakowie.

Mieszkanie Plus 2021 – jakie perspektywy?

Jak informują Niezależni Doradcy Finansowi w ramach programu Mieszkanie Plus rząd podjął działania, które mają przyśpieszyć budowę dostępnych cenowo dla każdego mieszkań. Tak oto inwestorzy i najemcy mogą liczyć na pomoc budżetową, wzmocnienie rynku pracy w sektorze budownictwa czy zwiększenie finansowania inwestycji mieszkaniowych. Dodatkowo zostaną przyjęte specjalne ustawy, które mają przyśpieszyć procedury budowlane. Realizowana w Krakowie inwestycja jest drugą co do wielkości w Polsce. To także kolejny projekt realizowany we współpracy z firmą deweloperską. Spółka PFR Nieruchomości proceduje 18 lokalizacji na terenie całego województwa małopolskiego. Ich potencjał to około 5,5 tysiąca mieszkań. Jedną z najbardziej zaawansowanych lokalizacji jest projektowana inwestycja w Skawinie. Na niespełna 1,5 hektarowej działce powstanie siedem czterokondygnacyjnych budynków, które pomieszczą 140 mieszkań. Ich budowa ruszyła w III kwartale 2020 roku – po ukończeniu inwestycji na Klinach.