Jak wybrać korzystną ofertę bankową?
Jak wybrać korzystną ofertę bankową?
29 września 2020
Żyj ekonomicznie
Nadciągają kłopoty finansowe? Wiesz że ich nie unikniesz?
14 marca 2021
Pokaż wszystkie

Mieszkanie Plus Kraków woj. małopolskie 2021. Wnioski oraz perspektywy

Mieszkanie Plus Kraków

Mieszkanie Plus Kraków

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa twierdzi, że do wskaźników mieszkaniowych zgodnej ze średnią europejską brakuje nam blisko 2,8 mln mieszkań. Problemem jest również fakt, że powstaje zbyt mało nowych mieszkań, a w obecnych mieszka kilka pokoleń rodziny. Dodatkowo – mimo niskiego bezrobocia – nie każdego stać na kupno swojego wymarzonego mieszkania. Według ostatnich statystyk 40% Polaków nie posiada zdolności kredytowej. To właśnie z myślą o nich powstał program Mieszkanie Plus. Na terenie całej Polski zostaną wybudowane nowe, tanie mieszkania na wynajem. Osoby, które postanowią dołączyć do programu otrzymają również możliwość wykupienia ich – na preferencyjnych warunkach. Program powstał z myślą o osobach, które nie posiadają zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego i możliwości ubiegania się o mieszkanie socjalne lub komunalne, ale posiadają zdolność regularnego opłacania czynszu. Jak sytuacja wygląda w województwie Małopolskim? Gdzie udać się w celu złożenia wniosku i gdzie powstaną mieszkania w Krakowie? Sprawdziliśmy to!

Mieszkanie Plus Kraków
Mieszkanie Plus Kraków na rok 2021

Mieszkanie Plus w Krakowie i woj. małopolskim

Dokładnie 22 listopada 2019 roku został wmurowany akt erekcyjny pod budowę osiedla, które powstanie na krakowskich Klinach. W ramach inwestycji zostanie wybudowanych 481 mieszkań o średniej powierzchni 46 m.kw w ośmiu trzypiętrowych budynkach. Będą to głównie mieszkania dwu i trzypokojowe, które stanowią blisko 90% inwestycji. Powstanie również dwanaście kawalerek. Wszystkie nowe mieszkania będą miały loggię oraz balkon. Osiedle budowane w ramach Mieszkania Plus będzie powstało i rozszerzać się będzie w dzielnicy Swoszowice. Wybrano tę lokalizację ze względu na spokój, niską zabudową, a także dostępność sklepów, restauracji, aptek, przedszkola czy poczty.

Chcesz więcej informacji? Skontaktuj się z: doradca kredytowy Kraków

Kto może być beneficjentem programu Mieszkanie Plus w Krakowie?

Program Mieszkanie Plus jest adresowane głównie do ludzi młodych. Ma to im pomóc w decyzji o posiadaniu większej ilości, a także zniechęcić do wyjazdu zagranicę. Ale tak naprawdę to każdy, kto z jakiegoś powodu nie mógł uzyskać własnego mieszkania może zostać beneficjentem programu Mieszkanie Plus w Krakowie. Najważniejsze zasady są tylko dwie: ubiegający się o przyjęcie do programu nie może posiadać mieszkania lub innej nieruchomości na własność, a także mieć możliwość opłacania czynszu w terminie. Zdolność czynszowa będzie badana w oparciu o dochodu netto danej rodziny. Na jej zdolność wpływają również inne świadczenia takie jak pobieranie 500+ czy alimenty. Program nie narzuca natomiast limitów dochodu. Mają one być po prostu wystarczające, aby terminowo opłacać czynsz i rachunki.

Mieszkanie Plus w Krakowie
Mieszkanie Plus w Krakowie

Jak skorzystać z programu Mieszkanie Plus w Krakowie?

Aby dołączyć do programu Mieszkanie Plus w Krakowie wystarczy wziąć udział w dwóch etapach naboru. Ruszy on na pół roku przed zakończeniem budowy (która zakończy się III kwartale 2021 roku). Kiedy już się rozpocznie, to wystarczy złożyć wniosek o zawarcie umowy najmu, dostarczyć dokumenty, które potwierdzą zdolność czynszową oraz spełnienie wszystkich warunków najmu, które zostaną uchwalone przez Radę Gminy. Komplet dokumentów należy złożyć w Urzędzie Gminy. Jeżeli mieszkanie zostanie przyznane, a gmina uzna, że beneficjent będzie miał możliwość możliwość wyboru mieszkania, to oczywiście będzie mógł to zrobić. Warto podkreślić, że w zależności od tego, czy jesteś studentem, seniorem czy osobą pracującą – potrzebne będą inne dokumenty, na podstawie których ocena o zdolności czynszowej zostanie wystawiona.

Jak wygląda proces? Gdzie mogę pobrać wnioski?

Proces wygląda bardzo prosto. Po złożeniu wniosku o zawarcie umowy najmu, należy dostarczyć komplet dokumentów o których pisaliśmy powyżej i po prostu czekać na jego rozpatrzenie. Wszelkie informację można otrzymać w Urzędzie Gminy oraz na jej stronie internetowej. Warto również w ramach pytań zadzwonić na ogólnopolską infolinię: +48 801 801 596. W razie każdej wątpliwości najlepiej jest tam zadzwonić i dowiedzieć się szczegółów. Niezależenie od tego ile zarabiasz – każdy ma równe szanse i takie same szanse na przyznanie mieszkania w programie Mieszanie Plus w Krakowie.

Mieszkanie Plus 2021 – jakie perspektywy?

Jak informują Niezależni Doradcy Finansowi w ramach programu Mieszkanie Plus rząd podjął działania, które mają przyśpieszyć budowę dostępnych cenowo dla każdego mieszkań. Tak oto inwestorzy i najemcy mogą liczyć na pomoc budżetową, wzmocnienie rynku pracy w sektorze budownictwa czy zwiększenie finansowania inwestycji mieszkaniowych. Dodatkowo zostaną przyjęte specjalne ustawy, które mają przyśpieszyć procedury budowlane. Realizowana w Krakowie inwestycja jest drugą co do wielkości w Polsce. To także kolejny projekt realizowany we współpracy z firmą deweloperską. Spółka PFR Nieruchomości proceduje 18 lokalizacji na terenie całego województwa małopolskiego. Ich potencjał to około 5,5 tysiąca mieszkań. Jedną z najbardziej zaawansowanych lokalizacji jest projektowana inwestycja w Skawinie. Na niespełna 1,5 hektarowej działce powstanie siedem czterokondygnacyjnych budynków, które pomieszczą 140 mieszkań. Ich budowa ruszyła w III kwartale 2020 roku – po ukończeniu inwestycji na Klinach.