Czym jest ubezpieczenie pomostowe
Czym jest ubezpieczenie pomostowe i czy można go uniknąć?
12 września 2022
Komputery poleasingowe - gwarancja i serwis
Zakup sprzętu komputerowego po leasingu – czy jest opłacalny?
14 września 2022
Pokaż wszystkie

Rodzaje kredytów celowych

Rodzaje kredytów celowych

Rodzaje kredytów celowych

Mimo że spora część kredytów bankowych to tzw. kredyty niecelowe, a więc takie, z których środki można przeznaczyć na dowolny cel, to większość wszystkich ofert bankowych stanowią właśnie kredyty celowe – adresowane zarówno do przedsiębiorców, jak i ludności. Z pomocą instytucji finansowej można dokonać zakupu nieruchomości, pojazdów, sfinansować studia czy dokonać inwestycji w firmie. Jakie rodzaje kredytów celowych są dostępne w polskiej bankowości? Na co mogą liczyć przedsiębiorcy, a na co konsumenci?

Co to jest kredyt celowy?

Kredyt celowy to rodzaj zwykły kredyt bankowy, którego przeznaczeniem jest sfinansowanie określonego w umowie kredytowej celu. Mogą to być nie tylko wartości materialne, jak samochód czy mieszkanie, ale także badania, inwestycje, a nawet operacja plastyczna. Kredyt celowy cechuje konieczność wskazania celu finansowania już we wniosku kredytowym, co powoduje, że często to właśnie przedmiot finansowania przesądza o tym, czy bank będzie chciał udzielić kredytu.

Co to jest kredyt celowy
Co to jest kredyt celowy i na co go można przeznaczyć? Ekspert kredytowy Kraków.

Jeśli bank odmówił Ci kredytu, porównać oferty innych instytucji. W znalezieniu odpowiedniego finansowania pomóc może niezależny ekspert kredytowy.

Rodzaje kredytów celowych

Zwykle kredyt celowy kojarzy nam się z zakupem mieszkania lub pojazdu. Jest w tym wiele racji, ale to tylko część dóbr, które można sfinansować kredytem celowym. Już sam kredyt samochodowy jest tego najlepszym przykładem, ponieważ może być on udzielony nie tylko na auto, ale także motocykl, quada czy nawet motorówkę. Wiele zależy jednak od samego banku i jego polityki kredytowej.

W Polsce dostępnych mamy naprawdę szerokie spektrum kredytów celowych, na kanwie których istnieje możliwość zaciągnięcia zobowiązania na przeróżne produkty i usługi. Kilka przykładów kredytów celowych adresowanych do osób fizycznych poniżej.

Kredyt mieszkaniowy

Doskonałym przykładem kredytu celowego, jest wszystkim znany kredyt mieszkaniowy, a więc kredyt udzielany na zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej. Ten typ kredytu celowego zwykle obarczony jest koniecznością zastosowania dodatkowego zabezpieczenia w formie hipoteki na danej nieruchomości.

Środki pochodzące z kredytu mieszkaniowego mogą być przeznaczone wyłącznie na zakup określonej w umowie nieruchomości. Na niej też bank dokona zabezpieczenia  w księdze wieczystej. Warto podkreślić, że już na etapie składania wniosku o kredyt mieszkaniowy, kredytobiorca musi wskazać konkretną nieruchomość, którą chce zakupić, a także przedstawić odpowiednią dokumentację z nią związaną.

Ranking kredytów hipotecznych na 2022 rok. Sprawdź bezpłatnie!

Kredyt samochodowy

Innym, także niezwykle popularnym kredytem celowym wykorzystywanym przez konsumentów, ale także przedsiębiorców, jest kredyt samochodowy. Udzielenie tego rodzaju kredytu – podobnie, jak w przypadku kredytów mieszkaniowych – uzależnione jest od samego pojazdu, którym jesteśmy zainteresowani. Jeśli bank zdecyduje się na przyznanie finansowania, trzeba liczyć się z tym, że dokona zabezpieczenia na kupowanym pojeździe. Zwykle jest to albo zastaw rejestrowy, albo przewłaszczenie na zabezpieczenie.

Środki pochodzące z kredytu samochodowego mogą zostać przeznaczone wyłącznie na określonych w umowie cel. Co istotne, może to być z reguły nie tylko samochód, ale także motocykl, quad, skuter, motorower, kemping czy inny pojazd posiadający dowód rejestracyjny.

Kredyt na fotowoltaikę

Popularnym rodzajem kredytów celowych jest w ostatnim czasie tzw. kredyt na fotowoltaikę. Kredyt ten może być udzielony na preferencyjnych warunkach z uwagi na różne dopłaty unijne. Kredyt na fotowoltaikę – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczony może być na wykonanie instalacji z paneli słonecznych, tj. ich zakup i montaż. 

Kredyt studencki

Kredyt studencki to kolejna forma kredytu celowego i jednocześnie kredytu preferencyjnego. Adresowany jest do osób młodych, które podjęły naukę w szkole wyższej. Kredyt studencki zwykle wypłacany jest w miesięcznych transzach, które mają zagwarantować utrzymanie się studenta w trakcie nauki. Ten rodzaj kredytu zwykle cechuje bardzo korzystne oprocentowanie, a sporą część jego kosztów bierze na siebie Skarb Państwa.

Kredyt konsolidacyjny

Dobrym przykładem kredytu celowego, z którego środki nie zostaną przeznaczone na wartość materialną czy zakup usług lub produktów, jest kredyt konsolidacyjny. Ta forma kredytu celowego kierowana jest bowiem wyłącznie do osób / firm, które chcą spłacić zobowiązania zaciągnięte w innych instytucjach i spłacać tylko jedną miesięczną ratę. Kredyt konsolidacyjny – o ile dobrano odpowiednią ofertę – pozwoli także na redukcję kosztów kredytów i wydłużenie terminu spłaty, co może skutkować zwiększeniem zdolności kredytowej.

Kredyty celowe dla firm

Znaczna część dostępnych na rynku kredytów celowych adresowana jest wyłącznie do przedsiębiorców. Do najpopularniejszych kredytów firmowych zaliczyć możemy m.in.:

  • kredyt inwestycyjny
  • kredyt pomostowy
  • kredyt hipoteczny dla firm
  • kredyt konsolidacyjny
  • kredyt technologiczny
  • kredyt obrotowy w rachunku kredytowym

W przypadku dużych firm banki często są w stanie stworzyć dedykowany przedsiębiorstwu kredyt celowy, który pozwoli sfinansować przeróżne cele i inwestycje danej firmy.

Zdęcia: nuiiko, Gaudi Lab via Canva.