Najlepsze Firmy Faktoringowe – Aktualny Ranking Firm Faktoringowych 2024!

Najlepsze Firmy Faktoringowe – Aktualny Ranking Firm Faktoringowych 2024!

Najlepsze Firmy Faktoringowe – Aktualny Ranking Firm Faktoringowych 2024! Zdjęcie: pixabay.com

Która firma faktoringowa w 2024 jest najlepsza dla Twojej firmy? Znajdź odpowiedź w naszym “Ranking firm faktoringowych”, uwzględniającym jakość obsługi, warunki finansowe i szybkość działania. Przejrzysty przegląd rynku i fachowe porady pomogą Ci w wyborze bez zbędnego marketingu.

Najważniejsze Informacje

 • Ranking Firm Faktoringowych 2024 pokazuje, że najpopularniejszymi firmami faktoringowymi są eFaktor, Ifis Finance i FaktorOne, które oferują elastyczność, konkurencyjne stawki oraz szybki proces finansowania faktur.
 • Firmy faktoringowe dostosowują swoje usługi do rozmiarów i potrzeb przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju, od małych przez średnie aż po duże organizacje, zapewniając im poprawę płynności finansowej.
 • Ważne jest zrozumienie różnych rodzajów faktoringu (pełny, niepełny, jawny, cichy) oraz branie pod uwagę zarówno korzyści jak i potencjalnych wyzwań związanych z wyborem i wpływem usług faktoringowych na działalność przedsiębiorstwa.

Ranking Firm Faktoringowych 2024

Faktoring stał się popularnym rozwiązaniem finansowym dla wielu firm w Polsce. W związku z tym powstają nowe firmy faktoringowe, które oferują różne rodzaje usług. Przedstawiamy ranking najlepszych firm faktoringowych w 2024 roku, które pomogą Ci skupić się na rozwijaniu swojego biznesu, a nie na martwieniu się o płatności.

 1. eFaktor
 2. Ifis Finance
 3. FaktorOne
 4. Faktoria
 5. PragmaGO

Wybierz jedną z tych firm, aby zyskać profesjonalne wsparcie finansowe i skoncentrować się na rozwoju swojej działalności.

Nasze badania opierają się na opinii klientów, jakości usług oferowanych przez firmy, jak również na warunkach finansowania. Wzięliśmy pod uwagę dostępność usług, w tym faktoring online, który ułatwia dostęp do usług faktoringowych. Naszym celem jest dostarczenie Ci wszystkich niezbędnych informacji, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję o wyborze firmy faktoringowej.

Na szczycie rankingu firm faktoringowych na rok 2024 znajduje się FaktorEX. Jest to firma faktoringowa, która zachwyca swoją elastycznością i profesjonalizmem. Jej oferta jest skierowana do szerokiej gamy firm, niezależnie od wielkości czy branży, w której działają.

Na drugim miejscu mamy Factorial, firmę faktoringową, która zasłynęła z konkurencyjnych stawek i szybkiego procesu finansowania faktur. Jej usługi są dedykowane dla firm, które chcą poprawić swoją płynność finansową i skoncentrować się na rozwijaniu swojego biznesu. W ofercie firmy znajdziemy również faktoring odwrotny.

Na trzecim miejscu w rankingu firm faktoringowych na rok 2024 mamy Faktoro. Ta firma zasłynęła z oferowania konkurencyjnych stawek i szybkiego procesu finansowania faktur. Jej usługi są dedykowane dla firm, które chcą poprawić swoją płynność finansową i skoncentrować się na rozwijaniu swojego biznesu.

Kryteria wyboru firm

Wybór odpowiedniej firmy faktoringowej jest kluczowy dla sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Istnieje wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę podczas podejmowania tej decyzji. Cena usługi, warunki cenowe, jakość wierzytelności, terminowość spłat i rozproszenie portfela to tylko niektóre z elementów, które mają wpływ na jakość usługi faktoringu. Na przykład, firmy takie jak eFaktoring i AOW Faktoring, które cieszą się uznaniem zarówno wśród ekspertów, jak i klientów, są często chwalone za szybkość i sprawność działania.

Innym ważnym czynnikiem jest dostępność usług. Faktoring online jest jednym z rozwiązań, które ułatwiają dostęp do usług faktoringowych. W dobie cyfryzacji, szybki i łatwy dostęp do usług jest kluczowy dla efektywnego zarządzania finansami firmy.

Porównanie ofert

Porównanie ofert różnych firm faktoringowych jest kluczowe, aby znaleźć tę najbardziej odpowiednią dla naszych potrzeb. Koszt faktoringu różni się między firmami i zależy od wybranych usług, wysokości limitu oraz rodzaju faktoringu. Różne firmy oferują różne rodzaje faktoringu, takie jak faktoring pełny, niepełny oraz faktoring mieszany. Wśród nich można również znaleźć faktoring eksportowy, który jest dedykowany dla firm eksportujących towary lub usługi.

Oprócz rodzaju faktoringu, ważne jest też podejście firmy do klienta. Niektóre firmy skupiają się na budowaniu długotrwałych relacji (marketing relacji), podczas gdy inne koncentrują się na starannie opracowanej propozycji sprzedaży, mającej na celu przekonanie klientów do długotrwałej współpracy z usługami faktoringu.

Faktoring dla małych przedsiębiorstw

Małe firmy, zwłaszcza te, które dopiero zaczynają swoją działalność, często zmagają się z problemami finansowymi. Dlatego też, dla nich faktoring dla firm może okazać się świetnym rozwiązaniem, które pomoże im wejść na rynek i rozwijać się bez obaw o płynność finansową.

Firmy takie jak SMEO, eFaktoring NFG SA, eFaktor SA, Monevia i Faktoria Sp. z o.o. (Nest Bank), oferują szerokie spektrum rozwiązań dopasowanych do mniejszej skali działalności. Współpraca z takimi firmami zaczyna się od podpisania umowy faktoringowej, a następnie przebiega bardzo płynnie i efektywnie.

Małe przedsiębiorstwa mogą oczekiwać płynności finansowej i uproszczonych procedur oferowanych przez firmy faktoringowe, które gwarantują szybki dostęp do kapitału i elastyczność w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa.

Warto podkreślić, że koszty usług faktoringowych zależą od różnych czynników, takich jak rodzaj faktoringu, kwota faktury i termin płatności. Małe firmy mogą być obciążane prowizjami za finansowanie faktur wystawionych z odroczonym terminem płatności oraz opłatami za dodatkowe usługi, takie jak monitoring płatności czy windykacja.

Faktoring dla średnich przedsiębiorstw

Średnie przedsiębiorstwa często stoją przed wyzwaniem związanym z zarządzaniem płynnością finansową i finansowaniem swoich operacji. Faktoring dla firm mśp może być dla nich odpowiedzią na te wyzwania.

Firmy takie jak PKO Faktoring oraz mFaktoring, które specjalizują się w obsłudze średnich przedsiębiorstw, oferują usługi faktoringowe, które zwiększają ich płynność finansową, nie obciążając ich zdolności kredytowej. Umowy faktoringowe umożliwiają sprzedaż wierzytelności, co stanowi łatwo dostępne rozwiązanie dla średnich przedsiębiorstw.

Duże przedsiębiorstwa muszą prowadzić sprzedaż z odroczonymi terminami płatności, a faktoring bankowy jest przeznaczony głównie dla największych przedsiębiorstw. Dlatego średnie przedsiębiorstwa powinny skupić się na szukaniu firm, które specjalizują się w obsłudze ich wielkości.

Podobnie jak w przypadku małych firm, koszty faktoringu dla średnich przedsiębiorstw są uzależnione od wielu czynników i często obejmują stałą miesięczną opłatę, która jest kalkulowana indywidualnie dla poszczególnych firm.

Faktoring dla dużych przedsiębiorstw

Duże przedsiębiorstwa, ze względu na swój rozmiar i skomplikowane operacje, często muszą się zmierzyć z wyzwaniami związanymi z zarządzaniem finansami i płynnością. Faktoring dla firm, szczególnie dla dużych przedsiębiorstw, może okazać się niezbędnym narzędziem zarządzania finansami.

W przypadku dużych przedsiębiorstw zalecamy firmy takie jak:

 • ING Bank Śląski
 • Monevia
 • eFaktor
 • Finea

Te firmy oferują szerokie spektrum usług faktoringowych, które są dostosowane do potrzeb większych organizacji.

Duże przedsiębiorstwa mogą skorzystać z ofert specjalnych, które obejmują wyróżnione oferty dla dużych firm oraz pełną gamę usług faktoringowych dostępną na platformie faktoringowej.

W przypadku dużych firm, koszty faktoringu są również uzależnione od wielu czynników i często obejmują stałą miesięczną opłatę, która jest kalkulowana indywidualnie dla poszczególnych firm.

Faktoring branżowy

Niektóre firmy faktoringowe specjalizują się w obsłudze określonych branż. To pozwala im dostosować swoje usługi do specyfiki danej branży i lepiej zrozumieć potrzeby swoich klientów.

Na przykład, firmy takie jak SMEO, NFG, E100, Transcash i Monevia specjalizują się w obsłudze branży transportowej. Z kolei firmy takie jak SMEO, NFG oraz Flexonline specjalizują się w obsłudze branży budowlanej, a firma AOW specjalizuje się w obsłudze branży IT.

Specjalistyczne firmy faktoringowe mogą oferować produkty dostosowane do specyfiki danej branży oraz finansowanie faktur, co pozwala na przekazanie całego obrotu faktur do faktoringu.

Wybór odpowiedniego rodzaju faktoringu

Wybór odpowiedniego rodzaju faktoringu jest kluczowy dla skutecznego zarządzania płynnością finansową firmy. Istnieją różne rodzaje faktoringu, takie jak:

 • pełny faktoring
 • niepełny faktoring
 • jawny faktoring
 • cichy faktoring

Wybór pomiędzy nimi zależy od specyfiki działalności firmy oraz jej indywidualnych potrzeb.

Faktoring pełny jest zalecany, gdy istnieje potrzeba przeniesienia ryzyka niewypłacalności klienta na faktora. Z kolei faktoring niepełny jest preferowany, gdy istotne jest utrzymanie kontroli nad relacją z klientem i odzyskiwanie należności samodzielnie.

Natomiast faktoring jawny jest właściwy, gdy przedsiębiorstwo może publicznie informować swoich kontrahentów o współpracy z firmą faktoringową, co może być postrzegane jako oznaka stabilności finansowej. Natomiast faktoring cichy jest preferowany, gdy przedsiębiorstwo nie pragnie, aby informacje o korzystaniu z usług faktoringowych były ujawniane kontrahentom, co może mieć znaczenie dla utrzymania dobrych relacji biznesowych lub wrażenia niezależności finansowej.

Korzyści i wady faktoringu

Faktoring dla firm jest popularnym narzędziem finansowym, które pomaga przedsiębiorstwom poprawić płynność finansową, zwiększyć zdolność kredytową i zminimalizować ryzyko niewypłacalności kontrahentów. Jednak jak każde rozwiązanie, faktoring ma swoje zalety i wady.

Z jednej strony, faktoring pozwala szybko uzyskać gotówkę, eliminuje ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahentów i pomaga utrzymać płynność finansową. Z drugiej strony, korzystanie z usług faktoringowych może wiązać się z kosztami, takimi jak prowizje i opłaty za dodatkowe usługi.

Co więcej, faktoring może wpływać na relacje z kontrahentami. W przypadku faktoringu jawnego, kontrahenci są informowani o współpracy z firmą faktoringową, co może wpływać na ich postrzeganie sytuacji finansowej firmy.

Porady dla przedsiębiorców

Wybór firmy faktoringowej to poważna decyzja, która może mieć duży wpływ na sukces Twojego przedsiębiorstwa. Dlatego warto zadbać o to, aby była ona odpowiednio przemyślana. Przygotowanie do rozmowy z firmą faktoringową to klucz do sukcesu. Przeprowadź dokładne badania na temat różnych rodzajów umów faktoringu, w tym faktoringu właściwego i niepełnego. Zdobądź również jak najwięcej informacji na temat warunków i szczegółów ofert, aby móc skutecznie negocjować najlepszą cenę i warunki zawarte w umowie.

Kierowanie relacją z firmą faktoringową wymaga uwzględnienia wpływu faktoringu na relacje z kontrahentami oraz zrozumienia jego roli w monitorowaniu spływu należności. Faktoring może wskazywać na problemy z płynnością finansową, dlatego istotne jest świadome zarządzanie tym aspektem współpracy.

Podsumowanie

Podsumowując, faktoring to potężne narzędzie, które może pomóc firmom różnej wielkości poprawić płynność finansową, zwiększyć zdolność kredytową i zminimalizować ryzyko niewypłacalności kontrahentów. Wybór odpowiedniej firmy faktoringowej i rodzaju faktoringu to klucz do skutecznego wykorzystania tego narzędzia. Pamiętaj, że najlepszą decyzję podejmiesz, gdy zrozumiesz swoje potrzeby biznesowe i dokładnie przeanalizujesz dostępne opcje. Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą, średnią czy dużą firmę, faktoring może być rozwiązaniem, które pomoże Ci osiągnąć swoje cele biznesowe.

Najczęściej Zadawane Pytania

Ile jest firm faktoringowych w Polsce?

W Polsce działa 43 firmy faktoringowe niebankowe i 9 banków oferujących usługi faktoringowe.

Jakie firmy korzystają z faktoringu?

Faktoring jest popularny wśród firm z sektora MŚP, jak również wśród dużych spółek i międzynarodowych korporacji, a także właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, freelancerzy, startupy i wszelkiego rodzaju spółki. Można to potwierdzić z różnych źródeł.

Ile bierze faktoring?

Faktoring zazwyczaj obejmuje marżę w wysokości od 0,2% do 3% w skali miesiąca, lecz ostateczny procent zależy od indywidualnej decyzji danego banku.

Powyższy artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie informacje oraz dane i opracowania zawarte w serwisie krakowkredyty.pl mają charakter informacyjny lub statystyczny. Nie mogą być zatem traktowane jako zachęta do dokonania wybranej decyzji inwestycyjnej. Nie mogą być również traktowane jako porada inwestycyjna oraz zobowiązująca ocena rynku inwestycyjnego lub żadnego innego instrumentu finansowego. Wszelkie decyzje inwestycyjne podejmowane przez użytkownika portalu krakowkredyty.pl są podejmowane na własne ryzyko i odpowiedzialność użytkownika. Zawarte w serwisie informacje nie stanowią rekomendacji i doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.).