Unihut S.A. – sprawdzony partner w biznesie

Unihut - sprawdzony wachlarz usług w wielu branżach

Unihut - sprawdzony wachlarz usług w wielu branżach

Motto Unihut S. A. głosi, że zadowolenie Klienta jest warunkiem trwałego powodzenia firmy. Firma działa w takich branżach jak: cięcie laserem, branża mechaniczna, piecowa, konstrukcje stalowe, branża elektryczna, branża remontów energetycznych.

Cięcie laserem nie ma przed nimi żadnych tajemnic – to specjaliści w swoich dziedzinach. Unihut posiada laser renomowanej firmy EAGLE serii eVision. Można zamówić także takie usługi, jak: cięcie plazmowe, cięcie tlenowe, wyginanie blach, walcowanie i obróbkę skrawaniem. W ofercie znalazły się również usługa obróbki skrawania części, podzespołów maszyn w zakresie: toczenia konwencjonalnego, toczenia CNC, toczenia na tokarkach karuzelowych, frezowania i wielu, wielu innych.

Unihut współpracuje z najlepszymi firmami, a to oznacza współpracę z takimi klientami jak: AGH, Arcelor Mittal, NAFTO, TAMEH, Rosco EKO-TECH Sp. z. o. o., czy Budimex. To specjaliści w wyżej wymienionych branżach. Aby to sprawdzić, wystarczy skontaktować się z firmą i porozmawiać o możliwościach.

Cięcie laserem, plazmą, tlenem  – co wybrać?

Producenci maszyn do cięcia rozpisują się na temat różnych technologii. A jednak każda technologia jest dedykowana innemu typowi produkcji. Jaką technologię wybrać? Kiedy sprawdzi się cięcie laserem, a kiedy plazmą lub tlenem? Nowoczesność czy klasyka? A może połączenie jednego i drugiego?

Technologia laserowa, na czym polega i kiedy warto ją stosować?

Cięcie laserem to najnowocześniejsza metoda termicznego rozdzielania materiału. Jej głównymi zaletami są precyzja i szybkość. Cięcie plazmą nie jest tak uniwersalne jak cięcie laserem. Laserowe cięcie pozwala na obróbkę różnych rodzajów stali, a także stopów metali (nieżelaznych). Zakres cięcia zależy od tego, jakie źródło lasera zostało zastosowane. 

Cięcie laserem pozwala na cięcie drewna, skóry i wybranych tworzyw sztucznych. Najnowsze, dostępne na rynku rozwiązanie pozwala na generowanie laserowej wiązki i przesyłanie jej do głowicy za pomocą światłowodu. To powoduje, że możliwości zastosowania przecinarek są większe, a koszty obsługi znacznie niższe. Laser światłowodowy posiada diodowe źródło i światłowodowe prowadzenie wiązki lasera. Długość fali jest 10 razy mniejsza niż lasera tlenowego. Dzięki temu można uzyskać większe skupienie energii i ciąć materiały refleksyjne – z którymi dotychczasowa technologia miała problem. Cięcie laserem będzie więc dokładniejsze i szybsze, niż inne rozwiązania.

Unihut - sprawdzony wachlarz usług w wielu branżach
Unihut – sprawdzony wachlarz usług w wielu branżach

Cięcie laserem – dla kogo?

Jeżeli chcesz precyzyjnie wyciąć elementy o skomplikowanych kształtach, które na dodatek posiadają otwory o małych średnicach – cięcie laserem jest dla Ciebie. Szczególnie wtedy, gdy oczekujesz doskonałej jakości połączonej z wydajnością cięcia. Jakościowe wycięcie niektórych kształtów jest zupełnie nieosiągalne w przypadku cięcia plazmą

Cięcie laserem może być 6-krotnie szybsze, niż cięcie plazmą przy wycinaniu cienkich blach. Jednak warto pamiętać o tym, że laser przy grubych materiałach i dużych prędkościach, może pozostawiać szlaki w materiale. Z kolei cięcie plazmą cienkich blach może spowodować powstawanie skosów. 

Cięcie plazmą – na czym polega i kiedy warto?

Cięcie plazmą znajduje coraz więcej zastosowań. Plazma bywa nazywana czwartym stanem metali. Przypomina gaz, ale na jej całość składają się cząstki neutralne i zjonizowane. Z kolei całość, jest elektrycznie obojętna. Wraz ze wzrostem temperatury, maleje opór elektryczny. Odwrotnie, niż w przypadku metali. 

Do wytworzenia plazmy zwykle używa się powietrza. Najpierw przepływa ono przez łuk elektryczny pomiędzy elektrodami. Wtedy ulega jonizacji, następuje duże zagęszczenie mocy i tak wytwarza się strumień plazmy. Cięcie plazmą polega na topieniu metalu i wyrzucaniu go ze szczeliny cięcia przez łuk elektryczny. Ten powstaje między nietopliwą elektrodą a ciętym przedmiotem. 

Co przemawia za plazmą? A co przeciwko?

Cięcie plazmą jest zabiegiem bezpieczniejszym niż np. cięcie palnikiem przy użyciu paliwa. Nie wykonuje się go przy użyciu gazów łatwopalnych. Plazma sprawdza się w cięciu metali niezawierających żelaza. Po jej użyciu materiał wymaga jedynie drobnej obróbki. Plazma tnie powierzchnie, które były wcześniej malowane, są brudne lub zardzewiałe. Koszty jej używania są znacznie niższe, niż w przypadku palnika paliwowo-gazowego. 

Cięcie plazmą wykorzystuje się najczęściej do takich materiałów, jak np.: aluminium, stal nierdzewna, czy czarna stal. Zalety tego rozwiązania to między innymi: szybkość cięcia, stosunkowo niski koszt zakupu i eksploatacji urządzenia, szybkie przebijanie obrabianego materiału, możliwość pełnej automatyzacji. Jednak cięcie plazmą posiada także swoje wady. Wśród nich można wymienić: duży poziom hałasu przy pracy przecinarek plazmowych, wysokie promieniowanie UV, czy strukturalne zmiany zachodzące w miejscach cięcia. 

Plazma znajduje swoje zastosowanie w przypadku cięcia: blach, rur, siatki, czy kształtowników. Ogromnym plusem jest to, że cięcie plazmą nie wymaga wcześniejszego przygotowania materiału. Najważniejszy jest dobry kontakt elektryczny przewodu masowego z elementem ciętym. Odpowiednio zastosowane cięcie plazmowe może być optymalnym i wygodnym rozwiązaniem w przypadku wielu tworzyw.

W cięciu plazmą również zaszły zmiany technologiczne. Można spotkać się tutaj z unowocześnioną wersją w postaci plazmotronów. To urządzenia, które nagrzewają gaz do wytwarzania plazmy. Plazmotrony wykorzystuje się przeważnie podczas pokrywania żaroodpornych naczyń ceramicznych i metalowych, tlenkami metalu – które są odporne na korozję. Spektrum zastosowań plazmy jest szerokie. Zdecydowanie warto świadomie korzystać z jej możliwości i wykorzystać je w swojej branży. Świadomość wykonywanej obróbki jest w tym wypadku najważniejsza. 

Cięcie tlenem – na czym polega?

Cięcie tlenem warto zastosować wtedy, kiedy potrzebujemy dużej dokładności procesu. Warto zapoznać się również z właściwościami palników tlenowych. Cięcie tlenem bywa nazywane gazowym. Jest to metoda, która opiera się na bardzo wysokiej temperaturze. 

Metal rozgrzewa się aż do zapłonu, a następnie utlenia się go. Kilka zachodzących w tym czasie reakcji, sprawia, że  pozostałe elementy są wydmuchiwane. Kluczową rolę odgrywa tutaj bardzo wysokie ciśnienie. Podczas cięcia tlenem bardzo ważne jest ustawienie płomienia na najmniejszej wysokości nad ciętym budulcem. Odstęp jest szczegółowo określany przez maszynę do cięcia. 

Cięcie tlenem – do jakiego tworzywa?

Cięcie tlenem poradzi sobie świetnie z różnymi tworzywami metalowymi. Szczególnie dotyczy to tych metali, których cięcie byłoby pracochłonne przy użyciu innej technologii lub nie dawałoby gwarancji dokładnego cięcia. 

Cięcie tlenem pozwala również na pracę z tworzywami wysokowęglowymi. Jeżeli Twoja firma pracuje z niskostopową stalą konstrukcyjną – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować metodę cięcia tlenowego. 

Cięcie tlenem, cięcie laserem, cięcie plazmą – wnioski 

Rodzaj cięcia zależy przede wszystkim od tworzywa, na którym zamierzasz pracować. A także od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Różne rodzaje cięć cechują się różnymi możliwościami. Tutaj pojęcie lepszy/gorszy należy rozpatrywać indywidualnie w odniesieniu do konkretnego materiału i celów.

Dopiero po rozpatrzeniu wszystkich szczegółów, można zdecydować, który sposób obróbki okaże się najlepszy i najbardziej optymalny. Jeżeli nie potrafisz samodzielnie określić, jakiego rodzaju obróbki metali potrzebujesz – skontaktuj się ze specjalistami. Firma Unihut chętnie dzieli się wiedzą i dostarcza potrzebnych rozwiązań.