Karty kredytowe Kraków - czy warto?
Karta kredytowa — czym jest, jak działa i czy warto ją wyrobić — Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kartach kredytowych!
11 lipca 2019
Kredyt refinansowy Kraków
Zdolność kredytowa — czym jest i jak ją możemy samodzielnie zwiększyć?
11 lipca 2019
Pokaż wszystkie

Kredyt konsolidacyjny — Sprawdź, jak działa konsolidacja, czy i kiedy warto ją wykonać oraz jakie ma plusy!

Sprawdź, jak działa konsolidacja, czy i kiedy warto ją wykonać oraz jakie ma plusy!

Kredyt konsolidacyjny i konsolidacja są coraz popularniejsze na polskim rynku finansowym. Coraz więcej osób decyduje się łączyć kilka zobowiązań w jedno, które będzie miało niższą ratę. Wiele osób rozważa dopiero taki krok, gdyż obawia się konsolidacji lub nie wie, na czym ona tak naprawdę do końca polega. Wszystkie przydatne informacje o kredytach konsolidacyjnych, konsolidacji i korzyściach z niej płynących wraz z przydatnymi poradami przedstawimy poniżej.

Czym jest konsolidacja i kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt, który łączy w sobie kilka innych zobowiązań w jedno. Dzięki konsolidacji otrzymujemy zamiast kilku rat na łączną dużą sumę jeden kredyt z mniejszą ratą, który płacimy po prostu dłużej. W taki sposób możemy obniżyć nasze miesięczne raty nawet o kilkadziesiąt procent oraz połączyć wiele różnych zobowiązań. Kredytów konsolidacyjnych udzielają banki na podstawie prawa bankowego. Są to standardowe kredyty, które różnią się od innych tylko przeznaczeniem — tzn. są przeznaczane na spłatę poprzednich zobowiązań. Również mają oprocentowanie i również trzeba posiadać zdolność kredytową, aby je otrzymać. Konsolidacji możemy dokonać w placówce bankowej tak jak przy zwykłym kredycie. Każdy bank posiada nieco inną politykę kredytów konsolidacyjnych. Poprzez to różne banki mogą oferować inne oprocentowanie kredytu, inne warunki kredytu, czas trwania czy inne zobowiązania, które możemy skonsolidować. Kredyty konsolidacyjne przeważnie posiadają podobne oprocentowanie do kredytów gotówkowych, które wynosi ok. kilkunastu procent.

Sprawdź, jak działa konsolidacja, czy i kiedy warto ją wykonać oraz jakie ma plusy!

Kredyt konsolidacyjny umożliwia również wzięcie dodatkowej gotówki “do ręki”. Wiele banków oferuje swoim klientom opcje konsolidacji z dodatkowymi środkami, które są wypłacane danej osobie w gotówce i doliczane są do głównego salda kredytu. W ten sposób kompleksowo zamieniamy wszystkie zobowiązania w jedno nowe i otrzymujemy pieniądze na własne potrzeby. Takie rozwiązanie będzie szczególnie przydatne dla osób o słabej kondycji finansowej lub dla tych osób, które chcą oprócz konsolidacji wziąć np. kredyt gotówkowy.

Jak działa konsolidacja w praktyce?

Działanie konsolidacji w praktyce jest bardzo proste, o co obawia się wiele osób rozważających takie rozwiązanie. Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, należy udać się do banku oraz złożyć wniosek kredytowy. Podajemy w nim dane o naszej sytuacji finansowej, zarobkach, zobowiązaniach oraz o kredytach i pożyczkach, które chcemy skonsolidować. Następnie po złożeniu wniosku bank podejmuje decyzje kredytową i przyznaje nam kredyt konsolidacyjny, jeśli spełnimy wymagania banku. Następnie poprzednie zobowiązania są spłacane, a my otrzymujemy do spłaty nowy kredyt w jednym banku. Posiada on harmonogram rat, które trzeba regulować miesięcznie. Sam proces brania kredytu konsolidacyjnego nie różni się zbytnio od typowego kredytu np. gotówkowego i nie musimy spełnić np. szczególnych wymogów.

Jednym z głównych problemów, jaki może wystąpić przy konsolidacji zobowiązań kredytem bankowym konsolidacyjnym, może być nasza mała zdolność kredytowa. Jako że trudno nam jest regulować na bieżąco obecne raty, możemy otrzymać odmowę od banku udzielenia kredytu konsolidacyjnego. W takim wypadku należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że wszystkie banki nie będą chciały udzielić nam konsolidacji. Warto wyszukać banków np. na portalach finansowych czy w porównywarkach kredytowych z bardziej liberalnym podejściem i słynących z dużej przyznawalności. Aby zwiększyć naszą zdolność kredytową, możemy zamknąć niewykorzystywane limity w koncie, debety czy karty kredytowe lub spłacić przynajmniej zobowiązania, w których pozostało do uregulowania np. jedynie kilka ostatnich rat.

Jakie zobowiązania możemy skonsolidować?

Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu możemy połączyć kilka rodzajów zobowiązań, które posiadamy zarówno wobec banków, jak i prywatnych firm pożyczkowych. Do takich zaliczać się będą kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, limity w koncie, karty kredytowe, ale też i pożyczki pozabankowe czy pożyczki krótkoterminowe — chwilówki. Każdy bank posiada własną politykę kredytów konsolidacyjnych. Większość banków będzie konserwatywnie podchodziła do konsolidacji, umożliwiając połączenie np. tylko kredytów bankowych czy tylko produktów bankowych. Niektóre jednak banki mogą zaoferować również złączeni pożyczek w prywatnych firmach pożyczkowych, a nawet chwilówek.

Kredyt konsolidacyjny - czy i kiedy warto

Czy i kiedy warto?

Kredyty konsolidacyjne mają wiele plusów i zalet, z których możemy skorzystać. Z pewnością będzie to łatwy dostęp, udzielenie konsolidacji przez wiarygodne instytucje bankowe czy dość prosty proces brania takich kredytów. Jeśli zatem mamy okazję wybrać takie rozwiązanie nie należy ulegać ogólnemu stereotypowi, który mówi, że konsolidacja jest nieopłacalna, tylko warto przeanalizować i przekalkulować wykonanie konsolidacji obecnych zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny warto wykorzystać w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest nasza pogarszająca się kondycja finansowa i problemy finansowe. Jeśli powoli tracimy płynność finansową, jest to znak, że warto rozważyć połączenie kilku zobowiązań w jedno z mniejszą ratą. Nawet zapłacenie dodatkowego oprocentowania może być korzystniejsze niż odsetki karne czy dodatkowe kary za opóźnienie albo nawet wypowiedzenie umowy kredytowej. Dzięki wydłużeniu okresu spłaty będziemy mogli odzyskać swobodę finansową i naprawiać bez zbędnej presji nasze finanse. Kolejną sytuacją, w której warto zastanowić się nad połączeniem kilku zobowiązań w jedno, jest planowanie wzięcia nowego — dużego kredytu. Wbrew pozorom konsolidacja zwiększa naszą zdolność kredytową, gdyż znacznie obniżamy nasze miesięczne raty. Nowy bank chętniej przyzna nam wtedy nowy kredyt np. na samochód czy drogi sprzęt elektroniczny — chętniej niż przy kilku różnych ratach na łączną dużą sumę. Konsolidacja może być też korzystna, jeśli mamy wiele kredytów, pożyczek i produktów finansowych takich jak karty kredytowe czy limity w koncie. Dzięki temu uporządkujemy nasze finanse i zyskamy komfort spłacania zobowiązania w jednym banku bez konieczności płacenia wielu różnych rat w wielu instytucjach i pilnowania wielu terminów.

Zapraszamy do kontaktu, działamy na terenie całej Polski – : +48 533 88 78 78